Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Kastmise kuldreeglid

Suvi on nii kaunis aeg, et isegi, kui naudid aias toimetamist, tahaksid aiatööd võimalikult lihtsaks muuta. Üks selline töö on kastmine, mida teadlikult tehes säästad aega, raha ja taimi ning muudad aia suviselt lopsakaks.

Taimed jagunevad veevajaduse järgi kuivalembestest kuni vees kasvavateni välja. Vee vajadus sõltub ka nii taime vanusest kui ka kohast, kuhu ta on istutatud. Kui suuremate juurtega puud ja põõsad on korralikult juurdunud, siis peavad nad palava suve vastu ka üksnes vihmaveega. Viimasele saavadki loota põõsad, puud ja mitmeaastased taimed. Muidugi tuleb ka neile eriti kuumade ilmadega pisut vett jagada.

Herned, oad, tomatid ja kartulid vajavad õide puhkedes rohkem vett, salatid aga armastavad pidevat niiskust, sest muidu muutub nende maitse mõrkjaks. Ka tuleb hoolitseda värskelt istutatud taimede eest – vesi aitab neil korralikult juurduda. Kindlasti vajavad kuivadel perioodidel kastmist ka põõsad, mille juured on maapinnale lähemal ning marjapõõsad, millelt loodate külluslikku saaki. Kõiki taimi tuleb korrektselt kasta ja hoida muld ühtlaselt niisutatuna kuniks viljad on valminud. 

Kui oled rajamas aeda rõdule või terrassile, siis sõltub kastmisvajadus pottide suurusest – mida suurem on pott, seda rohkem on seal mulda ja niiskust ning kastmisvajadus seega väiksem. Materjalidest hoiavad kõige kehvemini niiskust potis glasuurimata savipotid. Kastmisvajadust saad kontrollida, kui pistad pärast kastmist näpud mulda ja vaatad, kas vesi on jõudnud piisavalt sügavale. Kõige suuremas janus on noor aed ja äsja istutatud taimed. 

Sobivaim aeg kastmiseks on varahommik või hilisõhtu, sest siis on õhk jahedam ja niiskust aurub mullapinnalt vähem. Varahommikul või õhtul kastes jõuab vesi imenduda mulda ja ulatuda ka taimede juurteni. Kastes päikesepaistelise ilmaga võib aurustuda lausa 1/3 kastmisveest ning lisaks vee raiskamisele võite riskida ka taime lehtede rikkumisega.  Nimelt võib külm vesi päikesekuumadele lehtedele sattudes tekitada taimele šoki. Seega peaks kastmisel silmas pidama ka seda, et vesi satuks taimealusele mullale, mitte lehtedele.

Kastmisest ei ole kasu, kui vesi voolab kiiresti juurepallist mööda, potist välja ning jätab juured kuivaks. Kiire äravoolu vältimiseks tuleks kasta aeglaselt ja mitmes osas ning keskenduda lehtede niisutamise asemel juurestikule. Märjaks saanud lehed mängivad olulist rolli ka haiguste levikul. Kasta kindlasti ümber taime, et juured areneksid ühtlaselt igasse külge ja toitained saaksid võrdselt imenduda.

Kui aga suvi toob põuaperioodi ja ilmateade lõpuks vihma lubab, peaksid enne vihma saabumist juba ise maapinda kastma. Nimelt on kuival maapinnal kõva pealispind, mis põhjustab vihma ära voolamise ning lilled võivad ikka kuivalt lõpetada. Kerge kastmine enne vihma muudab aga maapinna vihmaveele vastuvõtlikumaks.

Kastmistööde lihtsamaks muutmiseks proovi uut Fiskars Waterwheel kastmiskomplekti. Seda on lihtne kaasas kanda ning selle pisikesest laekast leiad kõik abilised, mida korrektseks kastmiseks vaja võib minna. 

Juunis kõik Fiskasri kastmistarvikud Hortese kliendiklubi liikmele -25%

allikas: Fiskars.ee