Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Õiged aiakäärid teevad aiatööd mõnusaks

 

Õigete aia- ja oksakääridega on aiatöid mõnus teha. Nõuandeid aia- ja oksakääride valimiseks annab agronoomia ja maastikukujunduse ekspert Eneli Käger.

Aia- ja oksakääride valimisel tuleks mõelda sellele, mis puud, põõsad ja lilled aias on ning kui sageli erinevate lõikamistöödega tegeletakse.

Kääre valides on oluline mõelda ka sellele, kui suuri oksi on plaanis lõigata. Väiksemate okste jaoks sobivad väiksemad käärid,  suuremate okste jaoks tuleks valida suuremad ning jõuülekandega oksakäärid (oksalõikurid).

Jõuülekanne kergendab ja ühtlustab lõikust. Jõuülekandega oksakääridega saab mugavalt ja ilma suurema vaevata lõigata ka mitmeid oksi korraga, mis teeb töö oluliselt kiiremaks.

Erinevad kääritüübid

Läbi aegade on aias olnud kasutusel kahte tüüpi käärid: vaheliti teradega ja alasi tüüpi.

Vaheliti liikuvate teradega käärid sobivad koduaias pea kõikide lõiketööde tegemiseks. Puude ja põõsaste lõikamisel on kõige olulisem meeles pidada, et õhem ehk lõikav tera jääks alati allesjääva osa poole.

Alasi tüüpi oksakääridel on üks lõiketera, mis toimib nagu giljotiin. Selliseid kääre kasutatakse eelkõige kõvade, kuivanud ja puitunud okste lõikamisel.

 

 

Lõiketera kuju

Aia- ja oksakääride valimisel on oluline jälgida ka kääride lõiketera kuju.

Klassikaliste oksakääride nii tugi- kui lõiketera on spetsiaalselt kõverdunud, see aitab lõigatavat oksa paremini kinni hoida ja toestada.

Kitsa ja pika lõiketeraga käärid (nn lillekäärid) on mõeldud eelkõige täpsust nõudvate tööde jaoks.

Universaalsed aiakäärid on eelkõige mõeldud erinevate nööride, traatide ja muude aias kasutatavate materjalide lõikamiseks. Samuti sobivad need lihtsamateks taimelõikusteks aias ning on heaks abimeheks ka köögis.

Tööohutus ja mugavus

Aia- ja oksakääre valides ei tohi kindlasti ära unustada ka tööohtust ja mugavust. Tööohtuse ja mugavuse aitavad tagada libisemiskindel käepide ning lihtsasti ja turvaliselt toimiv käepärane lukustussüsteem.

Maapinna lähedalt ja kõrgustes lõikamise aitab oluliselt kergemaks teha pikendatava varrega (teleskoop) oksalõikurid.

Hooldus

Selleks, et aia- ja oksakääride kasutusiga pikendada tuleks neid regulaarselt hooldada. Peale igat kasutamist tuleks käärid puhastada niiske lapi ja seebiga, ning seejärel kuivatada. Kääridele jäänud vaigu saab lihtsasti eemaldada taluvõiga.

Õlitama peaks sõltuvalt kasutusintensiivsusest, kuid vähemalt 1 kord hooaja alguses ja lõpus. Selleks sobib universaalne tööriistadele mõeldud hooldusõli (nt. universaalõli WD40).

Samuti sõltub kasutusintensiivsusest ja tingimustest teritamise vajadus. Kui tunnete, et käärid ei lõike enam nii, nagu uuena, siis vajavad nad teritamist. Teritamiseks sobib hästi spetsiaalselt aia- ja oksakääridele mõeldud teritaja.

Ilusad pakkumised