Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Kasvata ise suvelilleampel!


Kasvata ise noortaimedest eriti rikkalikult õitsev suvelilleampel

Praegu on ampli kasvatamiseks ideaalne aeg.

Noortaimedel on nüüd Horteses eriti soodsad hinnad, suur valik taimi maksab vaid 0.65 (enne 0.79) ning suuremad ja erilisemad sordid 1.49 (enne 1.95).  Lisaks on tore kodus olles jälgida, kuidas enda istutatud taimedest saada kasvatada just endale meelepärase lilleampli. Kindlasti tasub vaev proovimist.

Selleks, et sul kasvatamine hästi õnnestuks, oleme Sulle kokku pannud väikese juhendi.

Kuidas lilleamplit kasvatada  

Täida amplipotid suvelillemullaga ning istuta kolm valitud beebitaime. Kolm tundub vähe? Tegelikult piisab just kolmest taimest. Noortaime hoolika  tagasi näpistamisega kasvab taim tihedaks ja lopsakaks. Kolm hästi hooldatud noortaime katavad suvel ampli rikkalikult õieiluga.

Alles pisikese noortaime ladva näpistamine tundub alguses  veidi hirmutav, kuid tea, et taim hakkab ainult siis hargnema. Kes esmakordselt proovivad ise imelisi amplitaimi kasvatada, peaksid südame tugevaks tegema ja niigi pisikese taime ladva julgelt ära näpistama. Kui taim hoogsalt kasvab, siis võib veel korra taime tagasi näpistada aprilli alguses.

Et taimed „välja ei veniks“, soovitame pisikesi taimi kasvatada veidi madalamal temperatuuril (+14°…+17° C), valguse intensiivsus on taime kompaktseks kasvuks ülioluline. Mida vähem valgust seda rohkem kipub taim „pikaks venima“.

Kastmisega tasub olla ka ääretult hoolas ja soovitame ühtlase niiskuse tagamiseks kasutada pritsi. Liigniiske keskkond või ka liiga jahe temperatuur, võivad põhjustada beebitaimedele tõusmepõletikku. Kui on hirm selle haiguse ees, siis võib taimi piserdada mõned korrad lahja roosa kaaliumpermanganaadi lahusega.

Mugav on lisada amplisse pikaajalise suvelilleväetise tablette, pikaajalist kompleksväetist või väetisepuru, juurutuspulbrit. Sobivaid väetiste lahendusi on palju. Suve keskel peab tingimata lisama ka lisaväetist vedelväetise näol. Kastmise lihtsustamiseks on olemas abivahend -kastmisgeel, mida segatakse samuti istutusmulla sisse. Kastmisgeel hoiab niiskust – geeli kristallid peaksid niiskuse toimel paisuma ja selle tagajärjel muutuma vett siduvaks tarretiselaadseks konsistentsiks, millest hakkab vett tasapisi eralduma. See on hea väike abivahend just päikeselises kohas olevale amplile, mida päikeselise ilma korral peaks lausa 2x päeva jooksul kastma.

Isekasvatamise eelised

Isekasvatamise eeliseks on see, et saad ise amplisse sobitada kokku endale meelepärased taimed õievärvi ja kasvukuju järgi. Beebitaimede valikul on hea teada, kui võimsa kasvuga mingi sort on, muidu võib juhtuda, et mõni taim kasvab jõudsamalt ja teine jääb kiduraks.

 

 

Beebitaimede valikul tasub silma pidada kolme reeglit:

  • Kasvukuju
  • Õievärv
  • Asukohast tingitud eripärad

Kasvukuju
Taimede kasvu intensiivsus ja kasvukuju on taimedel erinev. Tüüpiline petuunia on näiteks väga tugeva kasvuga ning kipub teistest taimedest seetõttu üle kasvama. Kasvukuju puhul tasub arvestada ka sellega, et kui soovite peita plastpotti, siis valige allapoole rippuvaid taimi. Eriti kui  amplipotid jäävad kõrgematele asukohtadele on sobilik valida allapoole rippuvaid taimi. Kui amplipott jääb terrassile või vana kaevu kaanele, siis tasub kombineerida püstise kasvusuunaga ja langevaid taimi.

Laiuva kasvukujuga taimed
käokuld, ripp-raudürt, feerulalehine ruse, sanvitaalia, tiiviklill, ogaline lantaan, ilubataat
Püstise kasvukujuga taimed
kõik tavapärased suvelilled, mis sobivad ka peenrasse, alates peiulilledest lõpetades lavendlitega.
Langevad
ripp-petuunia, ard-puidpetuunia, südajas suutera, lobeelia, ripp-pelargoon, luuderohi, kassiratas, hõbepael, aed-pärdiklill.

 

Taimede õievärvid ja nende kokkusobivus
Sinine lobeelia sobib aga hästi kokku vesikaagiga, millel on õrnad õied.
Pastelsed toonid, toontoonis,  värviskaalal kõrvuti asetsevad toonid.
Kirkad toonid
Kontrastid täiendavad teineteist – vastandtoonid
Rohelise taimega saab anda kena tausta ja nii pääsevad erilised õied paremini esile.

Pane tähele! Kõik õisdekoratiivsed taimed näitavad veepuudust välja. Seega on väga oluline jälgida, et taim janusse ei jää. Suureõielisi taimi tuleb puhastada ära õitsenud õitest, väikeseõielised sordid on niinimetatud „isepuhastuvad“ ja kuivanud õite näpistamine pole nii oluline.

Sobita kokku päikeselembesed ja põuda taluvad taimed ja jälgi asukohta, kuhu ampli panete. Näiteks mõned lilled taluvad vihma ja tuult paremini mõned põuda paremini.

Poolvarjus õitsevad taimed
Populaarsed sordid on: lobeeliad, fuksiad, begooniad, mungalill e kress, tiiviklill, hõbepael, kassiratas e harilik maajalg, roomav metsvits, ilubataat, käokuld, luuderohi. Kõik eelmainitud taimed peaksid hakkama saama ka varjulises kasvukohas. Eriti lehtdekoratiivsed.

Päikeselembesed sordid:
Populaarsed sordid: petuuniad, nii ripp-petuuniad kui ka aed-puispetuuniad, pärdiklill, viirpelargoon, ripp-pelargoon (luuderohuline pelargoon), aed-pärdiklill, feerulalehine ruse, sanvitaalia, tiiviklill.

Vihma taluvad taimed
Vihma taluvad peamiselt lehtdekoratiivsed taimed, sest neil puuduvad suuremad õied, mis vihma käes üldjuhul kahjustuvad. Kuigi jah, tegelikkuses saavad enamus taimedest vihma käes hakkama. Suureõieliste taimede õieilu pole pärast vihma enam nii kaunis, samas mõned väiksemad ja tugevama õiega, nt sanvitaalia on üpriski vapper ka vihmas tänu oma väikesele õiele.
Populaarsemad lehtdekoratiivsed taimed kassiratas, maajalg ‘variegata’, luuderohud, hõbepael, harilik metsvits.

Tuult taluvad taimed

Tuult taluvad samuti pigem lehtdekoratiivsed taimed
Tuult taluvad samuti pigem lehtdekoratiivsed taimed: hõbepael, kassiratas, luuderohi- neil pole see vars selline jäik, pigem peenike ja elastne, seega tuul neid ei murra. Tiiviklill peaks olema ka üks selline tänuväärne taim, mis sobib ka kõige tuulisemasse kohta.