Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

DETSEMBER aias

 

Ka aasta lõpus on veel aias toimetamist, mis tuleks tingimata ära teha. Aita loodus puhkerežiimile ja saad aega pühenduda tubastele toimetustele.

Nüüd on viimane aeg seada ka LED- elektriküünlad kaunistama puid aias, aiaväravat, rõdupiiret või maja sissepääsu.

Istuta aeda elus puu.

Elus puu ei ole kuigivõrd kallim kui lõikekuusk või –nulg, mainimata võimalust täiendada oma aeda ja päästa üks kasvav puu. Ehete ja valgustusega puu aias akende all on sama kaunis, vaata et kaunimgi, kui puu toanurgas!

Kui ruumi napid, siis hoopis potipuu.

Potijõulupuule meeldib valge ja jahe ruum. Kasta puud rikkalikult, et mullapind oleks pidevalt niiske. Okaste piserdamine veega aitab neil paremini peal püsida ning piserdatud jõulupuu ka lõhnab paremini.

Ajatad tulpe, nartsisse või hüatsinte?

Jälgi nüüd, et muld oleks pottides piisavalt niiske. Kuu alguseks peaksid olema ajatatud sibullilled juurdunud ning aeg on tõsta nad pimedast ja jahedast välja – esialgu veidi valgemasse ja jahedamasse kasvukohta, niipea, kui nad kasvamise märke näitavad, veelgi valgemasse kasvukohta. Peagi täidab tuba imeline kevade hõng!

Vaata üle sügisel üles kaevatud ja hoiustatud juuremugulad ja taimesibulad, et neil ei oleks haigustunnuseid ning nad ikka kenasti kevadeni säiliksid. Pikkadel pimedatel õhtutel tee üks korralik inventuur ka oma seemnevarudes – nii on aasta alguseks hea ülevaade, mida tuleks juurde hankida.

Kui välistemperatuur alaneb järsult, paku täiendavat külmakaitset oma õrnematele aiataimedele nagu rododendronid, magnooliad, aga ka alles lõppenud hooajal istutatud noortele puudele-põõsastele. Võid taimi kaitsta spetsiaalse pakasekaitsekangaga, aga sobivad ka kotiriie, kuivad lehed või vana tekk. Kui lund on vähevõitu, kasuta kindlasti ka juurekaitsekangast. Eemalda katted kohe, kui õhutemperatuur on jälle mõõdukas.

Kui tänu soojale talvele on lillesibulad peenral pähe võtnud, et kevad pole enam kaugel, siis lisa nende ninakestele komposti- või multšikiht, kaitsmaks neid külmumise eest. Samuti võid katmiseks kasutada kuuseoksi.

Hoolitse igihaljaste puude ja põõsaste eest ja raputa neile sadanud lumi.

Kerge kohev lumi ei kujuta endastohtu, küll aga märg ja raske lumi, mis võib ka jäätuda. Oksad on hapramad, kui taimed on puhkeseisundis, ning lume raskuse all võivad need kergesti murduda.

Ära käi külmunud murul!

Toida linde!

Eriti vajalik on lindude järjekindel toitmine lumerohkel ja pakaselisel talvel, aga ka sula järel, mil puud kattuvad jääga. Pane linnutoit välja kindlatel kellaaegadel – nii harjuvad linnud sellega.

Naudi aega, mil loodus puhkab ja rohkem on aega iseendale.