Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Turbaplokkidest peenra ehitamine

Turbaplokkidest ehitamine

Turbaplokk on lihtsalt vormitav, kerge ja looduslik ehitusmaterjal. Kerged müürid ja pingid kerkivad üheainsa nädalavahetuse jooksul.
Turbaplokkidest võib laduda erinevaid rajatisi, nagu müüre ja astanguid, või vesta neist pisikesi detaile, näiteks ajaga sammalduvaid palle. Turbaplokk sobib suurepäraselt nii aia metsiku ja viimistletud osa piirile kui ka köögiviljaaia kasvulavadele.

Uute põõsarühmade rajamine ja vanade värskendamine. Nii aia põhitaimed kui ka eksootilised ja talvekartlikud kaunitarid saavad kasu kõrgemale tõstetud kasvusubstraadist ning puude-põõsaste pakutavast kaitsest.

Turbaploki kasutusvõimalused ulatuvad Jaapani stiilis sammaldunud aiast kuni traditsioonilise köögiviljaaiani. Neist võib ehitada piirdeid ja laduda madalaid müüre. Plokke on lihtne tikksae või villanoaga parajaks lõigata. Vaadake Turbaplokist piirete ehitamisjuhendit siit.

Turbaploki sisse võib otse istutada happelist mulda vajavaid taimi, nagu põõsasmustikad, pohlad või murakad. Turbaplokki võib purustada ka mulla sisse ja kasutada nii happelist mulda vajavate taimede kasvusubstraadina.

Turbaplokke võib kasutada aasta ringi mitmesugusel otstarbel. Sügisel saab neist ehitada külmakartlikele taimedele talvekaitsed, kevadel ja suvel jällegi nikerdada istutusalused (nt sukulentidele).

Kui Turbaplokk seisab pikalt varjulises kohas ja niiskub ühtlaselt, kattub see ilusa samblakihiga. Sambla kasvu saab kiirendada, kui kasta turbaplokki samblapuru ja hapupiima seguga või tupsutades selle pinda turba-hapupiimaseguga. Turbaplokk imab palju vett, mis loob aurustumisel taimedele soodsa mikrokliima.

Peale Turbaplokkide läheb vaja:

saagi, pussnuga või muud nuga;
tikke plokkide ühendamiseks, näiteks kitsaid puukiilusid või bambuskeppe;
haamrit;
vaaderpassi;
labidat;
reha;
üherattalist käru;
segamisanumat;
sooja vett.
Turbaplokkidest ehitamise etapid

1. Kavandamine ja kombineerimine.

Turbaplokki saab laduda kas ühe- või kahekihiliselt.

2. Lõikamine ja ladumine.

Lõigake Turbaplokist vajaliku kuju ja suurusega tükke, kasutades kas villanuga või tikksaagi. Lõigake mööda ühenduskohti, nii on rajatis püsivam.

3. Toestamine ja tugevdamine.

Turbaplokkide tõestamisel ühendage plokid tikkude abil üksteise ja aluspinnase külge. Selleks otstarbeks sobivad hästi näiteks bambuskepid.

4. Kujundamine ja tihendamine

Vestke plokkide nurgad ümaraks, nii sulandub müür paremini ümbrusesse. Segage lõikamisel ülejäänud tükkidest ja veest mass ning tihendage sellega vahed ja võimalikud ebatasasused.

Kui soovite, et sammal hakkaks kiiremini kasvama, võite pinna lõpetuseks samblajuurtega katta.

5. Sobiva mulla lisamine.

6. Istutamine ja kastmine.

Kui laotate maapinnale kive või multši, siis paigaldage kõige alla geotekstiil ja tehke sellesse enne taimede istutamist ristlõiked.

Vaata Kekkilä õpetlikku videot siit

Kekkilä_Turveharkot_Leikkaa_250x250px Kekkilä_Turveharkot_Muotoile_250x250px Kekkilä_Turveharkot_suunnittele_250x250px Kekkilä_Turveharkot_Tue_250x250px

Seotud teemad