Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Mai aiatoimetused

 

Lillepeenra tegemised
Hellitage maikuu soliste- tulpe ja nartsisse, andes neile väetist ja vajadusel vett kuni lehestiku närbumiseni. Siis võtke uhkemate tulbisortide sibulad üles, nartsissipesad aga jagage laiali ja istutage ettevaatlikult uutesse kohtadesse. Veel jõuab maha panna daaliate, gladioolide, liiliate jt taimede mugulaid ja sibulaid.

NIPP Istutage gladioolisibulaid 2-nädalase intervalliga kuni juulikuuni, nii rõõmustavad nad teid oma lopsaka õieiluga kuni esimeste külmadeni.

Suvelilled– petuuniad, lõvilõuad, aednelgid, petuuniad, fuksiad, virkliisud, salveid, peiulilled ja teised  istutage peenrasse või õuepotti kuu teisel poolel. Suvelillede väetamist alustage 2 nädalat peale istutamist. Hoidke käepärast katteloori ja veepihustit! Ootamatu öökülma puhul võivad neist saada teie lillede elupäästjad.

Kõik vara- ja kesksuvel õitsevad püsikud peaksid samuti maikuus mulda saama, siis jõuavad nad enne õiepungade moodustumist juurduda ning saavad kogu oma jõu õitsemisele kulutada.

Viljapuudele hakkavad ilmuma esimesed vesivõsud, näpistage need puu küljest varakult ära.

HEA TEADA  Hoidke käepärast katteloori ja veepihustit! Ootamatu öökülma puhul võivad neist saada teie lillede elupäästjad.

Lehtpuude ja –põõsaste kevadine turgutamine
Viljapuudele hakkavad ilmuma esimesed vesivõsud, näpistage need puu küljest varakult ära.

Kevadväetise andmiseks on nüüd täpselt õige aeg, kuna ööpäeva keskmine temperatuur on tõusnud piisavalt kõrgele, et taimed saaksid asuda väetist tarbima.

Tootjad on väetise valimise teinud lihtsaks- rododendronitele pange rodoväetist, okaspuudele okapuuväetist, lehtpuudele- ja põõsastele aia kevadväetist.

HEA TEADA Väetamise ajal võiks muld olla niiske, vältige seda tööd põua ajal!

Varajased õitsejad nagu forsüütiad, sirelid, veigelad ja kaselehised enelad tuleks kohe peale õitsemist tagasi lõigata. Jälgige lehtpõõsate lõikamise kuldreeglit:  1/3 +1/3 + 1/3 (kolmandik vanu võrseid maapinnani tagasi ning ülejäänud võrsetest kolmandik ainult kolmandiku võrra tagasi! Noortel põõsastel  eemaldage vaid äraõitsenud õisikud.
Roosakate hortensiate õievärvus muutub intensiivsemaks, kui annate neile peotäie aialubjaga segatud kompostmulda.

Köögiviljad ja maasikataimed mulda
Porgand, salat, herned, oad, lillkapsas, kapsas, peet, redis, pastinaak, rukola, lehtpeet, koriander ja sibulad külvatakse või istutatakse juurviljaaeda just nüüd. Kattelooriga katmine hoiab seemned soojas ja saate saaki varem. Võrsete ilmudes eemaldage katteloor.

Tomati, kurgi, kõrvitsa, suvikõrvitsa, paprika ja tšillidega oodake kuu lõpuni, kuna liiga madala temperatuuri korral välja või kasvuhoonesse istutades jäävad taimehakatised põdema.

Kui teie aianduskeskusest ostetud maasikataimedel on juba õied küljes, siis noppige esimesed õied julgesti ära. Nii jaksab taim kasvatada endale tugevama juurestiku ja anda suuremat saaki.

Muru ja niiduk vajavad  hoolt
Talve jooksul tekib murusse ikka siia-sinna erinevatel põhjustel kolletunud laike. Riisuge kuivanud murutaimed ära, segage aiakärus valmis mulla ja muruseemne segu ning paigake sellega kahjustunud kohad.. Rullige seeme õrnalt kinni ja ärge unustage kastmist.

Kontrollige üle muruniiduki tera seisukord ja teritage see vajadusel või viige hooldusesse. Tehke esimesed niitmised kõrgemalt, kevade edenedes laske tera järk-järgult allapoole kuni soovitud kõrguseni.

Äratage kompostihunnik talveunest

Talvel seiskunud komposteerumisprotsess saab temperatuuri tõustes kiiremini uue hoo, kui kastate kompostihunniku või –kasti korralikult läbi ja segate selle sisu aeg-ajalt läbi.

Seotud teemad