Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Viljakad viinapuud

Hariliku viinapuu Vitis Vinifera  liigirikka perekonna hulgast võib leida üllatavalt palju sorte, mida saab edukalt kasvatada ka meie kliimaoludes. Mida suurem ja uhkem mari, seda külmaõrnem on aga sort.

Istutage viinapuu taim lõunapoolse seina äärde, peitu külma ja tuule eest. Muld ei pea olema väga rammus. Kui panna liiga palju lämmastikku, siis hakkab taim kasvatama suuri lopsakaid varsi ja lehti ning muutub külmahellaks. Esimesel aastal keskendub noor taim juurestiku kasvatamisele ja vajab hoolikat kastmist, pealsed hakkavad jõudu koguma teisel istutusaastal ning esimese arvestatava saagi saab alles kolmandal aastal.

Väetage viinapuud kääridega!  Viinapuutaime parimaks väetiseks on õige lõikamine. Vabalt kasvada lastud taim kannab kolm aastat päris hästi, siis aga saagikus väheneb järsult. Esimeste kobarate ilmudes lõigake ära saaki kandvate võrsete ladvad ning korrake seda tegevust suve esimesel poolel. Sügisese puitumise soodustamiseks kärpige  väätide latvu augusti algul 10-15cm võrra.

Saagikaim

`ZILGA` Täiesti talvekindel Lätist pärit sort, talub kuni -40◦C.  Sinine mari, hästi magus. Dekoratiivne taim, sobib hästi iluaeda.  Suuri lehti kasutatakse dolmade tegemiseks ja hapendamiseks. Suhteliselt hiline saagiandja, kasvatage lõunapoolse seina ääres.
zilga

Maasika maitsega

`GUNA` Hea talvekindlusega Läti sort, talub kuni 30-kraadist pakast. Suur roosakaspunane, väga hea maasikat meenutava maitsega mari.  Sobib paremini avamaal kasvatamiseks, kuna tuule käes tolmleb edukalt ise. Ilus suur jõulise kasvuga põõsas, kuldkollane sügisvärvus.
guna

Ilma seemneteta

`SOMERSET SEEDLESS`   Hea talvekindlusega Kanadas aretatud sort, katmata taimed taluvad kuni 25-kraadist külma. Roosakaspunane, keskmisest veidi väiksem, väga hea maitsega seemneteta mari. Valmib avamaal augusti lõpus-septembri alguses. Väga dekoratiivne sort, marjad püsivad  põõsal hilissügiseni. Talveks painutada võrsed maha ja katta kerge kuiva turbakihi ning kile või tõrvapapiga.
somersetseedles

Parim veinimari

`SUKRIBE`      Hea  talvekindlusega Läti sort, talub kuni 30-kraadist külma. Keskmise suurusega kollakasrohelised marjad  on omapärase vürtsika maitsega, sobib väga hästi veini valmistamiseks.  Keskvalmiv, vajab kerget talvekatet. Ebakorrapärase hõreda kasvukuju tõttu ei ole parim valik iluaeda. Kuldkollane sügisvärvus. Sort kannab hästi ka jahedamapoolse suve korral.
sukribe

’BETA’  Läänemere põhjakallaste ääres on enam levinud sort. Pehme talv ja pikk soe sügis sobivad sellele sordile hästi, kindluse mõttes istutage `Beta´ kasvuhoonesse.
beta

Varaseim

`KUZMINSKI SINII` Keskmise talvekindlusega sort, talub kuni 20-kraadist külma. Keskmise suurusega tumesinised, õhukese kestaga väga mahlased ja magusad marjad. Majad on kaetud tugeva vahakirmega ja säilivad külmikus hästi. Istik kasvab aeglaselt, kuid täiskasvanud põõsas on saagikas, marjad arenevad kiirest ja valmivad varakult. Väga hea söögi- mahla ja veinimari. Mahl tumepunane. Kaunis ka iluaias, sügisvärvus punane.
kuzminski sini

Hiliseim

’SUPAGA’ Alustab õitsemist teistest sortidest hiljem, marjade lõplik valmimine võtab samuti kaua aega. Mari ise on aga ilus ja suur, sobib hästi lauamarjaks. Sobib kasvuhoones kasvatamiseks.
supaga

Viinapuud alates 10,90

Seotud teemad