Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Tujuka aprilli tuhat toimetust

„Tujukas nagu aprillikuu ilm“  Nii on vanarahvas ristinud aasta kõige muutlikuma kuu järgi inimese, kelle meeleolud sageli vahelduvad.

Hoolimata aprillikuu tujudest kogub kevad hoogu ning saabuvad plusskraadid võivad talve teisel poolel maha sadanud paksu lumevaiba paari päevaga ära sulatada. Sulavee ajal on hea teha oma krundi seiret ja üles otsida madalamad kohad, kuhu vesi kipub seisma jääma. Kui olete sellise koha peale mõne puu või põõsa istutanud, siis tuleks paigutada ta ümber kuivemasse asukohta. Päevaste ja öiste temperatuuride vahe võib aprillis kõikuda  koguni paarikümne  kraadi võrra. Päevased soojakraadid muudavad aga aias toimetamise mõnusaks ning linnulaulu saatel võib seal  ette võtta põhjalikumad hooldus- ja koristustööd.

Väetage kääridega.
Lõigake hiljemalt kuu keskpaigaks tagasi lehtpuuhekid, jaapani enelad, põisenelad, aed- ja puishortensiad. Kärpige põõsasmaranaid, kadakaid, ebaküpresse, punapajusid, hanepajusid. Noorendage vanu lehtpõõsaid- lõigake vanad oksad maapinnast 10-15cm kõrguselt maha. Kui tervet põõsast korraga maha võtta ei raatsi, võtke sellel aastal pool ja paari aasta pärast teine pool.

Istutage pottidesse sibulad ja mugulad – daaliad, gladioolid, liiliad, päevaliiliad ja kannad. Hoidke potte valges ja mitte liiga soojas ruumis võimalikult akna lähedal. Kui taimehakatised on 10-15cm pikkused, alustage regulaarset vedelväetisega kastmist.

Toitke taimi.
Kui ööpäeva keskmine temperatuur on tõusnud üle 10˚C, alustage muru, istutusalade, puude ja põõsaste kevadist väetamist. Andke väetist ka roosidele.

Rajage lehtpuuhekke.
Paljasjuurseid hekitaimi  istutatakse seni, kuni  pungad ei ole veel puhkenud. Liiga pikki juuri kärbitakse enne istutamist. Hekitaimed istutage 25-30cm vahedega ning lõigake seejärel kauni tiheda heki saamiseks kolmandiku võrra tagasi.

Külvake seemneid aknalauale, peenrasse ja kasvuhoonesse.
Tubastest külvidest on nüüd õige aeg mulda panna tomati, tilli, basiiliku, peterselli, majoraani, selleri, liivatee, salvei, koriandri, sidrunheina  ja  müntide seemneid.  Suvelilledest jõuavad aprilli algul külvates õigeks ajaks valmis saada mehhiko päsmaslill, lõvilõug, mätashari, lillhernes ja riitsinus.  Tilli ja peterselli võib aprillis juba ka õuepeenrasse külvata. Varajase saagi saamiseks külvake aprilli teisel poolel kasvuhoonesse erinevaid salateid ja katke külvid kattelooriga. Kuu lõpupoole pistke mulda kõrvitsad, suvikõrvitsad, kurgid ja päevalilled. Nende taimede istikud on kasvukohale kolimiseks valmis juba 4 nädalaga.

Remontige muru.
Õhutage vanemat murukamarat, riisuge, külvake tühjadesse kohtadesse seemet, täitke madalamad kohad ning pange kevadväetist.

Poputage toataimi. Viige taimed toasooja duši alla. Puhaste lehtede kaudu saavad taimed paremini kätte valgust ning voolav vesi uhub ära kahjurid.  Alustage iganädalase väetamisega. Kärpimist võivad vajada aukuuba, bensoe-viigipuu, ebakrooton, draakonipuu, kalomondiini- ja sidrunipuu. Kolige päikesepõletuse suhtes tundlikud taimed lõunapoolselt aknalaualt ära.

Tooge kevad tuppa Ajatage nartsisse ja tooge aianduskeskusest koju  rõõmsaid kevadisi õitsejaid – priimulaid, tulpe ja anemoone. Lõigake noori viljapuuoksi ja meelitage nad toas õitsema, lisades toasoojale veele veidi suhkrut ja vedelat taimeväetist.

Seotud teemad