Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Varjutada või mitte varjutada?

Tänavu hilistalvel hindab aiapidaja pehmet, läbikülmumata maapinda ja püüab vastust leida küsimusele – kas katta oma igihaljaid taimed varjutuskangaga või mitte?

Varjutamise peamine eesmärk on kaitsta taimi külmunud maa korral päikesepõletuse eest. Päike paistab taimele, taime koed ärkavad talveunest ja hakkavad elutegevuseks vett vajama. Külmunud maapinnas asuv juurestik aga ei toimi veel, soojade päikesekiirte toimel aurustub okastest ja lehtedest viimanegi niiskus ja nii võibki igihalja taime maapealne osa pruuniks kõrbeda.

Okaspuudest on eriti tundlikud jugapuud, pukspuud, kanada kuusk`Conica`,  hariliku elupuu sordid ja  sügavalt läbikülmunud maa korral ka noored kadakad. Lehtpõõsastest vajavad varjutamist lagedal kasvavad igihaljad rododendronid, Fortune´i kikkapuud ja kiviktaimla padjanditest ibeerised, kivirikud, liivateed ning padjandfloksid.  Seda aga tavalise talve korral, kus maapind on veebruaris vähemalt 20-30 cm sügavuselt läbi külmunud

Eestimaal võib külmalaine saabuda alles veebruari teisel poolel ja kaanetada lumeta talvel maapinna mõne päeva jooksul paarikümne sentimeetri sügavuseni.  Kõrgrõhkkonnaga kaasnevad lisaks madalatele temeratuuridele ka päikesepaistelised ilmad ja kui siis koheselt katta taimed varjutuskangaga, on võimalik nad halvemast päästa.

Noore elupuuheki jaoks võib maa sisse lüüa hekikõrgused tokid ja kinnitada kanga ühes tükis klambripüstoli abil nende külge kogu heki ulatuses (põhjapoolsele küljele ei ole vaja).  Üksikutele puudele mässitakse kangas kergelt ümber ja kinnitatakse traadist klambrite või nööriga.

Varjutuskangaid müüakse erineva tihedusega, protsent pakendil näitab kinnipüütavate päikesekiirte hulka. Mida väiksem protsendi number, seda hõredam on kangas. Kõige enam on levinud 42% tihedusega kangas, mis sobib enamikule taimedele. Kui teil on käepärast hõredam variant, võite selle taimele asetada topelt. Varjutuskangas on kasutuskõlbulik aastaid-

NIPP! Kui juhtute mullapalliga suuri okaspuutaimi istutama veel juunikuus, kui parim istutamise aeg on tegelikult möödas, katke istikud topelt varjutuskangaga, kastke hoolikalt nii istutamise ajal kui hiljem kuu aja jooksul ning taimed juurduvad kenasti.

unspecified-16

Seotud teemad