Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Aia- ja metsalindude toitmine

Talvine lisatoitmine on väikestele aia- ja metsalindudele väga oluline.  Lindude toitmisel on märksõnaks järjekindlus. Aia- ja metsalindude toitmine on ääretult oluline lumerohketel ja külmadel talvedel.
Meeles tuleb pidada ka seda, et peale sulasid ja kergeid plusskraade järgnenud külmadele on puude tüved kattunud jääga ning just sellistel perioodidel on lindudel keeruline iseseisvalt toituda.
Lindude toimetamist oma aias ja akna taga vaadates saate nautida head enesetunnet, et olete teinud midagi head.

Teades, et aedlindude populatsiooni hulgas on kahe toitumistüübiga linde, siis teadlikult spetsiaalse toidu pakkumisega saate oma aiasõpradena eelistada just teatud liiki linnukesi.
Näiteks koduvarblased, metsvindid, rästad, tsiitsitajad ja võsalinnud, tihased ja rohevindid on pinnalt ja õrrelt ehk õhust toitujad.
Suurepäraseks toiduks on sellise toitmisega lindudele päevalilleseemned ja pähklid.
Tihased, rähnid ja leevikesed on samuti kui tüüpilised õhust toitujad eelistavad riputatavaid linnutoitusid.

Kindlasti olete märganud, et päevalilleseemneid on erinevaid: musta koorega, kirju koorega ja koorimata seemned. Millist valida? Millisele linnuliigile maitsevad ühed või teised rohkem?

MEELESPEA:

Mustade koortega päevalilleseemned on pehmema koorega. Nende seemnete söömisega saavad hakkama enamus linnud, kaasa arvatud varblased. Need, kes oma aias tahavad vähem näha varblaseid, siis pakkuge lisatoiduks just triibuliste koortega päevalilleseemneid.
Triibulise koorega päevalilleseemned on tugevama koorega ja nende söömisega saavad oluliselt paremini hakkama mets- ja rohevint, tihased ja leevikesed.

seeds-1827034_1920 sunflower-seeds-1139_1280 sunflower-seeds-537651_1920

ERINEVAD KARAKTERID JA MAITSEELISTUSED

tit-3037466_1920Rasvatihane, sinitihane, puukoristaja, rohevint on sagedased külalised talvise söögimaja ümber.
Tihane on tavaliselt see, kes avastades värske toidu, lendab ta, et  kutsuda kohale ka parvena teised liigikaaslased.
Samas sinitihane ja musttihane on viisakas järjekorras ootaja kui aga rasvatihane võib ennast peale võimuvõitlust toidulauale unustadagi.
Puukoristaja teatab oma tulekust juba kaugelt ette ja tema juba oma toidulauda teistega ei jaga.
Toredat ja lustakat vaatepilti oma käitumisega pakuvad rohevindid, kes reeglina saabuvad toituma ka suurema seltskonnana.

 

 

 

 

 

Eestis üks värvikirevamaid linde on ohakalind, kelle aeda meelitamiseks peab kindlasti spetsiaalset toidusegu pakkuma, kus on ohtrasti ohakaseemneid.
goldfinch-1251025_1920

Teadliku ja mitmekesise toiduga lisasöötmisega saame meelitada erinevaid linnuliike.

Hortes soovitab ka spetsiaalseid toidusegusid, rasvapalle  ja söödakooke, kus on juba valmis segatud ja kokku pressitud vajalikud toitainete koostisosad. Lindudele meeldib energiarikas toit,  kuna tavaline pekk külmub kõvaks, siis spetsiaalsed rasvarikkad rasvapallid nii kergesti ära ei külmu. Rasvarikkama toiduga meelitate oma aeda kindlasti ka rähnid.  Reeglina on rasvapallide koostises  veiserasv kuni 20%, nisujahu ja terad 65% – 70% ja valik seemnete segu 15%-20%. Rasvapallidele on spetsiaalsed söögimajad olemas. Eriti head on ilma võrguta rasvapallid. Võrk ei jää kinni linnukeste jalgade külge ning samuti ei jää tühjaks söödud rasvapallide võrgud aeda vedelema.

Vaieldamatuteks lemmikuteks on linduele mitmesugused pähklid. Lindudele meeldib energiarikas toit ja pähklid seda just on.
Iseseisvalt võite mõnikord pakkuda lindudele hakkliha, keedetud munakollast, pehmeid köögivilju, keedetud kartulit.

Leevikeste aeda meelitamiseks, võib põõsastelt korjamata jätta kõik marjad, arooniad ja ka õunad – eriti just paradiisiõunad.

bullfinch-1893200_1920

 

 

Seotud teemad