Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Suhted roosiaias

Rikkalikult õitsevad ja suhteliselt vähenõudlikud põõsasroosid võib endale julgesti soetada ka algaja aiapidaja. Neid on kolme tüüpi: väikeste, hilissügiseni  õitsevate kobarõitega polüantroosid, suurte 2-3 kaupa kobaras kasvavate täidisõitega floribundroosid ja pinnakatteroosid. Viimaste oksad väänduvad kasvades allapoole ja on eriti kaunid suurema grupina veidi kõrgemale tõstetud peenras.

Roosiaia elanike omavahelistes suhetes on kindlad hierarhiareeglid. Roos on Roos ja igaüks neist soovib uhkusega esile tõusta. Taustataimede ja kavaleride abiga paistavad roosid aga veelgi kaunimana. Lisaks aitavad õiged kaaslased kaunitaridel ka kahjuritega paremini toime tulla.

Elegantse ja rahuliku tausta moodustavad igihaljad okaspuud:  elupuud, jugapuud, pukspuud või kadakad. Punased, hele- ja fuksiaroosad õied tulevad efektselt esile tumepunasel taustal (Thunbergi kukerpuu `Atropurpurea`, põisenelas `Diabolo`).  Mõnusa rütmi annavad roosipeenrale ka okaspuude keravormid ning roosidele sarnaseid kasvutingimusi vajavad kõrrelised ja tarnad.

Sobivaimad kavalerid igat värvi roosidele on sinise- ja violetse õievärvusega puhmikulised püsikud: faasseni naistenõges, kassisaba, metssalvei, lavendel, mailane.  Rooside hulgas siniseid toone ei ole ning täiendvärvusena paneb see kompositsiooni elama.

Kui armastate valgeid roose, istutage nende lähedusse piimalilled, kellukad või härjasilmad. Väga kaunis on koos roosidega ka pitsivahtu meenutav kipslill.

Leekivate oranžide toonidega sobitage kokku aga kollased kuldvitsad ning täiendage sinakate ja lillakate õitega.

Kõige aromaatsemad peenraroosid:
‘Nostalgie’ – 
Õitseb rikkalikult. Lõhnab väga aromaatselt. Värviüleminek kreemikast punaseni.
‘Augusta Luise’ –
Kogu hooajavältel õitsev aromaatne peenraroos. Suured, virsikukollased täidisõied, mis vananedes muutuvad lõheroosaks. Kasvu ajal tuleks ära lõigata juba ära õitsenud õied.

NB! Kasuta spetsiaalset roosidele mõeldud turbasegu ja väetiseid.
Roosimuld
Pikatoimeline roosiväetis
Rooside istutussegu Osmocote
Roosmuld Compo

Hea teada!

Lavendel peletab oma lõhnaga lehetäisid, üheaastane aed-harakputk aga meelitab ligi röövputukaid, kes toituvad lehetäidest.

Hoidke oma roosipeenrast kindlasti eemale sipelgad, kes karjatavad  lehetäisid ja kaitsevad neid röövputukate eest.

Taimede istutamisel jälgige, et rooside ümber jääks piisavalt ruumi nende talviseks muldamiseks.

Rooside hooldamisest leiate lisalugemist siit: 

rose prairie joy