Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Salatite värvikas seltskond

Salatite värvikas seltskond

 

Vitamiinirikas aedsalat, tema dekoratiivsed käharpäised teisendid ning vähenõudlik lehtpeet ehk mangold sobivad aeda ehtima nii rõdukastis, aiavaasis kui ka lillepeenras, köögiviljaaiast rääkimata.

 

Iseseisvasse peenrasse külvake salat ridadena selliselt, et ühe liigi või sordi jaoks jääb kaks rida. Üks rida külvake varem ja teine kolme nädala pärast. Nii on teil igat sorti värsked salatilehed peenral pidevalt käepärast ja peenar näeb terve hooaja vältel kaunis välja. Salatid vajavad edenemiseks õhurikast rammusat aiamulda. Kastmisega tuleb olla hoolikas, kuna läbikuivanud taimed hukkuvad. Eriti mugav on salatit kasvatada kasvuhoones või kiletunnelis, kuna seal ei pritsi vihm taime lehti mullaseks.

Väetamiseks on parimad kompostmuld, granuleeritud- või kõdusõnnik .

Lehti võib salatitaimedelt hakata noppima kohe, kui need on saavutanud piisavalt suure lehemassi.

Aedsalati teisendid on  lehtsalat  ja peasalat. Viimane on kasvutingimuste suhtes nõudlikum, vajades palju valgust ja niiskust. Pika kasvuajaga peasalati võib varasema saagi saamiseks külvata aprillis kasvuhoonesse ja taimed välja istutada mai lõpus.

Lehtpeedi populaarsus kasvab iga aastaga. Kaunite punaste leheroodudega taim sisaldab rohkesti antioksüdante ja kiudaineid, samuti rauda, kaaliumi ja magneesiumi ning on suurepärane  lisand salatitele, suppidele, vormiroogadele ja lahtistele pirukatele.  Lehtpeet annab noori mahlaseid lehti kuni sügiskülmadeni välja.

 

Eriti hõrk

Võisalat `Böttneri` Ebakorrapärase kujuga peasalat, külvist kuni pea moodustumiseni kulub sõltuvalt kasvutingimustest 50 kuni 90 päeva. Lehed on tumerohelised, pehmed, siledad, terveservalised ja väga hõrgu siidise maitsega. Kasvatada saab kasvuhoones või avamaal soojas tuulevaikses kasvukohas.

 

Kauasäiliv

Jääsalat `Frillice` Tuntuim peasalat. Tumerohelised mahlased krõmpsuvad lõhestunud servaga lehed moodustavad pitsilise roseti. Väga dekoratiivne nii peenras kui söögilaual. Sisaldab rohkesti kaltsiumi, rauda ja C-vitamiini. Suhteliselt lihtne kasvatada, vajab vaid piisavalt niiskust, valgust ja lämmastikku. Püsib mahlane ka juba suure taimena. Säilib ka külmikus hästi. Võib ette kasvatada või avamaale külvata.

 

Väga dekoratiivne

Aedsalat `Red Salad Bowl` Mahlased  tumepunase servaga tammelehti meenutavad lehed moodustavad kauni täisroseti. Külvist saagini kulub 60-65 päeva. Sisaldab rikkalikult vitamiine ja mineraalaineid. Võib suve jooksul mitu korda külvata. Tarvitatakse noori lehti. Talub hästi kuuma suveperioodi. Kasvatatakse avamaal. Külvatakse mitu korda kasvuperioodi jooksul. Sobib hästi ka lillepeenarde ääristaimeks!

 

Hiliseim roheline

Rooma salat Tumerohelised otstest lainjad lehed moodustavad 30 cm kõrguse ovaalse hiina kapsast meenutava salatipea külvist 90 päevaga. Külvi võib teha kasvuhoonesse ja taimed mai lõpus avamaale istutada. Salatipäid saab sügisel säilitada jahedas ruumis liiva sisse istutatuna 1-2 kuud. Sisaldab rohkesti antioksüdante ja C-vitamiini.

Klassikalise Ceasari salati komponent. Säilib hästi külmikus toidukilesse pakituna.

 

Uus ja huvitav

Lehtpeet ehk mangold  punaste rootsude ja heleroheliste lehtedega taim. Maitselt meenutab peeti. Väga tervislik, sisaldab rohkesti vitamiine ja mineraalaineid. Salatites kasutatakse 10-15 cm pikkuseid või ka väiksemaid lehti, vanemaid lehti võib lisada suppidele ja vormiroogadele. Seemned külvatakse 2-3cm sügavusele, üksteisest 35 cm kaugusele- lopsakas taim vajab piisavalt kasvuruumi. Ei külvata mitu aastat samale kasvukohale, parimateks eelviljadeks on kurk, kartul ja sibul.