Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Trenditaim LEHTKAPSAS

Trendikas lehtkapsas

Rootsis ja Loode-Saksamaal populaarne köögivili on tuntust kogumas ka meie aedadaes.  Kõrge mineraalainete sisalduse ja efektse välimusega taim troonib uhkusega nii aiavaasis, peenral kui köögis.  Toorena sobib lehtkapsas vaid garneeringuks, kuid suppidesse, pajaroogadesse ja kupatatuna roheliste smuutide lisandiks on ta väga väärtuslik. Rootsis pakutakse jõulusingi juurde käharast rohelisest lehtkapsast valmistatud koorest hautist (långkål.), Saksamaal süüakse kapsaroogi  traditsioonilise praevorsti ga. Lehtkapsas sisaldab palju eluks vajalikku-  proteiini, rauda, kaltsiumit, kaaliumit, fosforit, karotenoide ja foolhapet.

Lehtkapsas on vähenõudlik ja sobib katsetamiseks ka algajale aiapidajale. Taimed võib kasvatada ette, külvates seemned märtsis-aprillis külvikasti. Mais võib teha külvi ka otse avamaale 1cm sügavusele ja katta kuni tärkamiseni kattelooriga.  Ridade vahe ja ja taimede kasvukaugus on erineva kasvukõrgusega  sortidel erinev, jälgige tootja infot pakendil!  Lehtkapsas vajab kergelt happelist mulda, korrapärast kastmist  ja rikkalikult toitaineid, päikeselist või poolvarjulist kasvukohta. Dekoratiivsed punaselehelised sordid võivad poolvarjus muutuda rohekamaks.

Lehtkapsas on üks viimaseid köögivilju, mis peenralt koristatakse ja nii saate rohelisi vitamiinirikkaid lehti nautida hilissügisest kuni talve alguseni. Madalal temperatuuril muutub lehtedes olev tärklis suhkruks ja maitse mahedamaks. Noppige peenralt kohe peale esimest öökülma.

Mõnda aega säilib taim külmikus kilesse pakituna. Pikemaks säilitamiseks lehed kupatatakse soolvees, nõrutatakse ja pannakse sügavkülma. Talvel kasutatakse pirukates, suppides ja hautistes.

Lehtkapsa smuuti- tõeline supertoit:

2-3 lehtkapsa lehte

1 küps avokaado

2-3 apelsini värkelt pressitud mahl

 

Roheline `Kadet`

Boerenkool
60cm kõrgune taim talub külma kuni -15⁰C ja on kõige pikema koristusajaga sort. Lumerohkel või soojal talvel võib lehti peenralt noppida kuni kevadeni.

 

 

 

 

Tumeroheline ‘Nero di Toscana`, tuntud ka kui `Black Tuscan kale` ja palmilehti meenutavate lehtede tõttu rahvapäraselt „palmkapsas“

NeroDosc Väga dekoratiivne sort lillepeenras või aiavaasis. Soodsates tingimustaes võib kasvada kuni 100cm kõrguseks. Kasvatage taimed ette ja kasutage naabriteks punaste või fuksiaroosade õitega suvelilli ning täiendvärvusena leherohelist aedkohhiat, nii saate tõeliselt pilkupüüdva kompositsiooni!

 

 

Punaselehelised  `Scarlet` ja `Carna Red`

scarlet Peale esimesi öökülmi värvuvad lehed sini-violetseks. Sort `Scarlet`on suurima toiteväärtusega kapsateisend. Soodsate talvede korral saab peenralt saaki koristada kuni kevadeni.

 

 

Sirvi pilte inspiratsioonigaleriist