Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Kuidas valida oksakääre

Hortes pakub oksakääre sama mitmekesises valikus, kui on aiapidajate soovid ja vajadused. Kääre valides võiksime endale esitada kolm põhiküsimust:

Missuguseid taimi on minu aias vaja kõige rohkem lõigata – ilupõõsaid, viljapuid- ja põõsaid, püsikuid ja kõrrelisi või roose?
Kui sageli ma kääre kasutan ehk kui palju on hoolitsemist vajavaid taimi?
Kas samu töövahendeid kasutavad nii perenaine kui peremees?

Tõelisel rohenäpul võiks olemas olla kolm erinevat kääripaari – vaheliti teradega oksakäärid ilupõõsaste ja puude kuni 2cm läbimõõduga okste eriti täpseks lõikamiseks, tugevad alasi tüüpi teradega käärid kuivade okste tõhusaks eemaldamiseks ning ühed kerged, teravad lillekäärid lõikelillede ja maitsetaimede noppimiseks.fiskars_oksakaarid_pro

Suurte ja liigirohkete aedade omanikel soovitame valida vastupidavamate mudelite seast – FISKARS Power Gear sari, GARDENA Comfort ja Premium sari. Nendel mudelitel on lõikejõudu suurendav tehnoloogia, pehmendustega ergonoomilised käepidemed, kaetud vedrusüsteem ning vastupidavad teritatavad või vahetatavad terad. Gardena valikust leiate ka reguleeritava suurusega käepidemega mudelid, mis sobivad kasutamiseks nii haprale naisele kui karukämblaga mehele.

Igal tootjal on omad plussid. Kasutusmugavuse ja vastupidavuse tippu jagavad Fiskars ja Gardena üsna võrdselt. Fiskarsi käepideme ergonoomiline kuju istub peopesasse kui valatult, Gardena erksinine värvus aitab käärid aiast kiiresti üles leida.
Gardena oksakäärid

Väiksemas aias, kus tuleb lõigata peamiselt ilupõõsaid ja püsilillede kuivanud varsi, teevad tublit tööd ka kõik soodsama hinnaklassi oksakäärid: FISKARSI Single Step sari, GARDENA Classic sari, samuti FINLAND ja CENTRO tooted.

Finland oksakäärid sobivad eriti hästi suurema käega aiapidajale. Nii Centro kui Finland sarjast leiate mudelid, millel on mugav aasakujuline käepide. See hõlbustab tööriista peopesas püsimist, samuti on neid kääre mugav nagisse või vööle riputada.

UUDISENA pakume Finlandilt spetsiaalseid pookimiseks mõeldud oksakääre. Selle kompaktse ja nutika tööriista abil on mugav oksastada puid ning puhas ja sirge lõikeserv tagab tööde kõrge kvaliteedi. Oksastamise puhul valitakse poogendiks

2 – 4 pungaga võrseosa. Pungad peavad pookimise ajal olema puhkeolekus, sobivaim aeg on varakevadel.

Tänapäevane tehnoloogia võimaldab peaaegu kõiki mudeleid kasutada nii parema- kui vasakukäelistel.

Kuidas teritada oksakääre

Head oksakäärid teenivad rohenäppu tänulikult ja kaua, kui nende eest õigesti hoolitseda. Nürinenud kääridega töötades jäävad lõikekohad inetult narmendavad ning teritustööd ei tasuks edasi lükata.

Mõned kallimad mudelid (Gardena Alu, Fiskars Power Gear) on varustatud spetsiaalse vahetatava teraga. Tera vahetamine on lihtne ega vaja eritööriistu.

Lihtsamaid mudeleid saab teritada kahel viisil:

Tera võetakse kruvikeeraja ja mutrivõtme abil lahti ning puhastatakse bensiini sisse kastetud lapi abil.  Teritage tera vette kastetud luisu või kööginugade terituspulga abil, hoides seda teritusvahendi suhtel 30˚ nurga all. Teritada  võib ettevaatlikult ka käia peal. Vältige tera liiga tugevat surumist luisu või käia vastu ja arvestage, et oksakäärid ei pea olema sama teravad kui nuga!
Kui kääre ei ole võimalik lahti võtta, siis on neid võimalik teritada luisu või terituspulgaga. Tulemus ei pruugi jääda nii perfektne, kui terade eraldi lihvimise puhul, kuid okste lõikamise kvaliteet on pärast teritamist siiski oluliselt parem, kui nüride kääridega töötades.

Mõlemal juhul alustatakse teritamist käepideme poolt ja liigutakse sujuvalt haaraotsa suunas. Jälgige töö käigus pidevalt, et kaldenurk oleks õige. Kääride lõiketera on ühepoolne, seega piisab teritamisest ühelt poolt.