Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Põnevaimad vürtspaprikad kasvatage seemnest ise

Vürts- ehk tšillipaprikaid on üsna lihtne kasvatada. Pika kasvuperioodi tõttu tuleks seemned külvata juba veebruari lõpus. Kõige suuremat saaki annavad nad kasvuhoones, kuid on väga efektsed ka potitaimena terrassil või aknalaual. Vajavad soojust, valgust ja toitaineterikast mulda. Järsu temperatuurimuutuse puhul võivad õied maha visata.

Paprika sordid on risttolmlevad – kui teie vürtspaprika tolmeldab magusat paprikat või vastupidi, saate särtsaka maguspaprika või hoopis maheda jalapeno… Kasvatage erineva kangusega sorte eraldi!
Tutvuge meie sordivalikuga poes ja e-poes.

Vürtspaprika seemnete külvamisel eelistage külvikassetti või turbatabletti, kuna taime habras juurestik ei armasta pikeerimist.  Niisutage kasvuturvas või tablett ning külvake ühte pesasse paar-kolm seemet, surudes need tikuga o,5cm sügavusele mulda. Hoidke kile või kaanega kaetud külvid külvid niiskena, pihustades neid paar korda päevas pihustipudelist toasooja veega.

Valige tärganud taimedest välja tugevaim, teised näpistage ära. Kui kasutate tärkamisest alates  4 nädala jooksul (märtsi lõpuni) ka taimelampi, kasvavad teie taimed tugevaks ja harunevad hästi. Tšillid peaksid saama valgust 12-14 tundi päevas.

Esimeste pärislehtede ilmudes istutage taimed 5cm läbimõõduga potti. Aprilli-lõpus-mail algul istutage veelkord ümber, seekord 10-12cm potti, milles taimed tulevad toime kuni kasvuhoonesse või terrassile istutamiseni.

Kas teadsite, et..

1912. aastal koostas Wilbur Scoville skaala tšillipipardes leiduva kapsitsiini hulga ja sellest sõltuva tulisuse  mõõtmiseks (mõõtühikuks SHU). Kapsitsiin on tõhus gripi- ja muude pisikute hävitaja meie organismis ning tšillisid peetakse kõige vitamiinirikkamateks köögiviljadeks maailmas. Talveks kuivatage ning lisage peenestatuna erinevatele roogadele.

Harilik ehk magus  paprika:         0 SHU

Vürtspaprika Jalapeno:                2500-8000SHU

Vürtspaprika Cayenne:                30.000-50.000 SHU

Kariibi paprika

Trinidad Scorpion`                          2 miljonit SHU

HORTES soovitab:

Vürtspaprika `Cayenne Long Slim`  Dekoratiivsed kuni 15cm pikkused viljad, võib kasutada nii rohelisi kui punaseid vilju. Taim kasvab 60-90 cm kõrguseks.

Vürtspaprika `De Cayenne` Mida punasem, seda tulisem!  Keskvarajane vürtspaprika sort. Viljad on pikliku kujuga, küpselt tumepunased. Teravamaitselised viljad kaaluvad 20-25g. Ühel taimel võib kasvada 20-25 vilja.  Taime kõrgus 50-70cm.

Vürtspaprika Jalapeno   Tugevad 7,5cm pikkused  viljad, mida korjatakse rohelisena. Eelistab kasvada kasvuhoones. Viljad sobivad marineerimiseks ja kasutamiseks Mehhiko roogades või pizza lisandina.

Maripaprika `Jamaican Bell` – Eriti dekoratiivete kellukese-kujuliste punaste viljadega sort, millel särtsakust 30.000 SHU-d Scoville´i skaalal.  Taim kasvab 125 cm kõrguseks, haruneb hästi ja annab kasvuhoones rikkalikult saaki. Vastu soovib aga toitaineterikast mulda, hoolikat kastmist ja tõestamist.

Kariibi paprika `Chocolate Scotch Bonnet` Dekoratiivsed, mustjaspunased, 2-6cm pikkused ümarad viljad.

Kariibi paprika `Trinidad Scorpion`  Trinidadist pärit maailma kõige kangem pipar!

trinindad

 

Seotud teemad