Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Jõuluehete trendid 2016

Manuela Kelt
Hortes Aiandusekeskuse Turundusjuht
30.oktoober.2016

Peatselt on kõikjal jõulukaunistused üleval ning aknapealsed, rõdud, õuealad, asutuste ootesaalid ja kodud on hubaselt dekoreeritud. Selleks, mida seejuures silmas pidada ja kuidas meeleolu luua, annavad nõu Hortese sisedisainer Tiina Viik ja fotograaf-sisedisainer Egerta Mändmets.

Pole kahtlustki, et kõige suurem valik jõulukaupu on saadaval Hortese aianduskeskuses, millest saab Eestimaa uhkeim jõulukaubamaja tervelt kaheks kuuks. Jõulumaa avatakse Horteses 7. novembril.

Uued trendid jõuluehete ja disainimaastikul

Põnevaim, kuid samas kõige loomulikum on maa- ja looduslähedane stiil, kus ehted kannavad rahvuslikke elemente isegi indiaanlaste kultuurist. Suled ja unenäopüüdjad on praegu suured lemmikud ja mõnusad üllatajad. Pronksikarva toonid, punased, pruunikad ja rohekad värvid sobivad imeliselt kokku. Kaunistustele lisatud ammustest aegadest inspireeritud ornamendid annavad ehetele ja kodutekstiilile põnevaid mustreid ja vorme.

Mustrite joon on viimase aja trend nii ehetes kui ka kodudisainilahendustes. Tänu pinnastruktuuri erisustele ja vormiliste kujundite mängulisusele annab sobitada juba olemasolevaid ehteid ja kaunistusi täiendusena, et kokku moodustuks uus ja värskendav interjöörilahendus.

Hortese sisedisainer ja tootejuht Tiina Viik soovitab eelkõige usaldada oma sisetunnet ning ühtlasi julgustab ta ka lahti laskma vanast harjumuspärasest klassikalisest ümarast punase jõuluehte vormist. Liiga palju ühte värvi polegi hea ja tore on leida täiendavaid kontraste või lisada põnevaid toone. Kõige lihtsam on vaheldust tekitada matte ja läikivaid pindu kombineerides.

Hortes on koondanud jõuluteemalise kaubad sellel aastal meeleoluteemadesse. “Maalähedane” rustick stiili koondab kõik naturaalsed puidu ja pronksi toonid, suled ja unenäopüüdjad. Punased toonid on klassikaline jõulumeeleolu jne. Tunnusvärvidega teemad teevad otsustamise kliendile lihtsamaks . Kui sul on kodus juba punased, rohelised või kuldsed ehted, siis leiad meie poest üles koha, kuhu on koondatud just nende värvidega kokku sobivad ehted, kodutekstiilist ja teistest aksessuaaridest kuni nõudeni välja.

Samas saab ehteid valida ka koduse mööbli ja seinavärvide järgi, näiteks hallikassinistes toonides kodudesse sobivad meie “Talvesaladused” talvekollektsiooni tooted, mille koloriit ulatub sinisest kuni eukalüptiroheliseni. Omakorda võimendavad ehete värve veel mustrid ja struktuuri- ning vormierisused ja kaunid pärlitega lisandid. Suled, linnud, loomad ja lumehelbed mõjuvad nende värvide taustal samuti kaunilt oma graatsilisuses ja pidulikkuses, tuues esile pühadele iseloomulikku hõngu.

Liigu kaunistustega õuest tuppa

7391482499585_2Ruumi kaunistades tasub vaadata ruumi kui tervikut aknalauast kuni jõulupuuni, mille vahele jäävad ka soe pleed tugitoolis ja kena laudlinaga söögilaud. Tihtipeale keskendub dekoraatori tähelepanu ainult kuusele.

November on juba pime aeg ja valgust on meie kliimavööndit arvesse võttes väga vähe, seepärast soovitamegi alustada pühademeeleolu loomist õuest tuppa liikudes.
Kui kodu võimaldab, kaunistage aiad, terrassid ja rõdud elektriliste valgusallikatega. Jätkuvalt on väga populaarsed suured värvilised pallikesed, mis jäävad meeleolu looma ja aeda ehtima ka suvistel aiapidudel.
7391482006707_1
Soovitame ka aknalaudade kaunistamisel silmas pidada tervikut ja toetavat kompositsiooni. Vanadest aegadest julgustame taas lahti laskma – ainult kolmnurk aknalaual võib asenduda hoopis meeleolukamate lahendustega. Elektriliste advendiküünalde valik on ääretult mitmekesine: mere stiilis jämeda laevaköie sees olevatest LED-valgustitest kuni sulgedega valguskettideni, lõpetades puidust nikerdatud peenemustriliste tuledega. Hetkel on suurimad lemmikud väga minimalistlikud imepisikese LED-valgustusega advendiküünlad, mille ümber on läbipaistev klaasjas tähekese või südame kujund. Lisades jõulutaimi ja mitme erineva advendiküünla kombinatsioone, muutuvad aknalauad tõelisteks kunstitöödeks nii väljast sisse vaadates kui ka toast akna poole pilku heites. Kaunid jõulutaimed nagu ratsuritäht, jõulutäht, jõulukaktus ja hüatsint ning miks mitte ka alpikann on väga tänuväärsed meeleoluloojad aknalaudadel.

Peale aknalaudade saab kaunistada kapipealseid ja diivanilaua ning kuusepuu ehtimise saab jätta tõesti alles detsembrisse.

Jõuluehete trendidest ei kao klassikaline punane ja kuldne kunagi.

Palju värskust ja uudsust annavad juurde struktuuri ja vormide erinevused ning täiendavad aksessuaarid küünlalaternatest ja vaasidest kuni oksakeste ja pärgadeni välja, räägib Egerta Mändmets

Screen Shot 2016-10-29 at 0.38.09
Selle imelise koogi küpsetas Koogikontor.

Floristika kunsttaimede valik on väga mitmekesiseks ja julgustab kasutama kunstkuuse, lilleseade detaile, mida saab kokku panna päris looduslike oksadega selleks, et luua kaunistused, mis arvestavad just sinu ruumide ja pindade eripärasid. Lisades juurde küünlavaase või elektrilisi tulesid, on täiendav valgusallikas ja meeleolu juba loodud.

Küünlad ja küünlaalused täiendavad ilmet ja aitavad kompositsioone esile tõsta.

Küünlad ja elus tuli mõjuvad pühade ajal väga eriliselt. Nende puhul tuleb kindlasti ohutust silmas pidada. Laternaid ja küünlavaase valides jälgi kahte olulist asja.

  • Õige suurus: mida suurem on küünal, seda suurem peab olema ka küünlavaas või latern. Kui valid liialt kitsa või väikese laterna, siis põleb küünal ettenähtud põlemisajast kiiremini või võib ka tilkuma hakata.
  • Tasapind: latern paiguta turvaliselt kas kindlale tasapinnale või kui on vaja riputada, siis ole täiesti veendunud, et latern on korralikult kinnitatud.

Tiina Viik täiendab veel jõuluteemat ja lisab, et kui eestlased on muidu suhteliselt tagasihoidlikud ja järjest enam eelkõige praktilised, siis pühade aeg on hetk, mil tasub senine häbelikkus unustada. Ka lihtsad klaasist pinnad, mis peegeldavad valgust vastu ja säravad, tekitavad pidulikumat tunnet. Just rõõmutunnet ongi kõigil vaja eriti pimedal talvisel ajal.
„Kõik oleneb kontseptsioonist ja tervikust, mida on vaja saavutada. Mõnikord on hädavajalik lopsakust esile tuua ja dekoratsioonidega isegi võimendada pidulikkust. Kaunistuste sättimisel on hea tava hoida tasakaalu ja teadlikult sisse toodud diagonaale“ annab sisedisainer Egerta nõu. Soovitused kompositsioonide puhul on järgmised.

  • Kõrged detailid paiguta nii, et nad ei varjaks väikseimaid ja eespool asuvaid detaile.
  • Rippuvate ja allapoole „voolavate“ ehete paigutamisel vali üks suund/diagonaal, nii pääseb ilu paremini esile. Värvide puhul on oluline tabada nende kokkusobivust, kuid ilusad kontrastid on alati lubatud ja nad täiendavad üksteist: näiteks punane-roheline, punane-valge, mustad toonid sobivad alati jne. Kontraste saab alati väga lihtsalt esile tuua kodukeraamika ja/või mööbliga.

 

Väga stiilsed on ka minimalistlikud geomeetrilised ning lihtsad vormid, mis tasakaalustavad jõulude ülevoolava külluslikkuse. Ülitähtis on ka detailide praktiline väärtus – nii on neid võimalik efektiivselt kasutada ka peale suurejoonelist pühadeaega. Kaunid korvid, mis on punutud traadist, või laternad, mis on vormitud geomeetriliseks elemendiks, on praegune skandinaavialik trend. Luksuslik pronksjas värv või peenike must traat annab edasi olulise ja meeleoluka kontuuri.
Screen Shot 2016-10-29 at 0.11.51

„Ma hindan väga jõuluehete praktilist väärtust,“ sõnab Egerta. „Siin on palju tekstiili ja kodukeraamika lahendusi, mis sobivad interjööri ka peale jõuluaega.“ Ta lisab: „Jõuluehted ei pea ainult sädelevad ja hiilgavad olema. Less is more ehk vähem on rohkem – minu filosoofia, mida ma järgin erinevate asutuste ruume kaunistades.“

Ka sellised minimalistlikud ehted ja kodudisainilahendused annab edukalt kokku kombineerida tavapäraste klassikaliste jõuluehetega. Jõulud ei ole ainult kuusepuu ja kingitused – jõulude ajal saab oma kodu ka muude elementidega väga kiiresti jõuluhõnguliseks muuta.
Hortes on tõesti teinud kõik ettevalmistused just selleks, et oleks terviklik valik, alates õuetuledest jõulukuuseni ning pisimatest jõuluehtest ja küünaldevalikust köögi ja kodukaupadeni.

Detsembrikuus on aga kõigil kodus kaunid jõulupuud: kuused, nulud jne. Kuuse ehtimiseks jagame mõned väärtuslikud kuldreeglid, mida silmas pidada:

  1. Ei ole vahet, kas sul on eluskuusk või kunstkuusk, alusta ehtimist alati elektriliste tulede paigaldamisest.
  2. Pane suuremad/raskemad kuulid allapoole.
  3. Ülespoole paiguta kergemad kuulid.
  4. Mängi mati ja läikiva pinnaga.
  5. Kombineeri ümaraid vorme vaheldumisi piklike vormidega.

Vähe kasutatakse karda, kuid kõige kaunima ja õrnema ning talvisema mulje annab inglijuusteks kutsutav imepeenike kard (peenike hõberiba/-niit), mida soovitame vaba käega raputada kuusele üelavalt allapoole lastes karral vabalt langeda.

 

Hortese jõulumaailm on avatud alates 7. novembrist.

 

Seotud teemad