Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Oktoobri toimetused aias

autumn-165184_1280Kui puude lehed muutuvad sügiseselt säravaks ning päikeseliste sügispäevade karge õhk annab märku peatsest talve tulekust, ei ole siiski veel see aeg, mil aednik pakib oma aiatööriistad kokku ja jääb ootama kevade saabumist. Hulk aiatöid on veel teha – kasvõi näiteks rehitsemist, et hoida oma aed korras ja kaunis aasta lõpuni. Samuti tuleks just nüüd valmistuda pikaks külmaks talveks, aga ka juba eelolevaks kevadeks, mis praegu näib olevat veel väga kaugel.

Istuta kevadlillede sibulaid!
Natuke vaeva sügisel tasub end kevadel ära tuhandekordselt, kui kevad ärkab ja avab sügisel istutatud kevadiste sibullillede õied. Kui mulla temperatuur langeb alla 10C° on tagumine aeg

Girl in Tulip field

Girl in Tulip field

istutada maha kevadel õitsevate sibullillede sibulad ja mugulad – tulbid, nartsissid, hüatsindid, siberi ja kääbusiirised, ülased, lumi- ja märtsikellukesed, püvililled, krookused jpt.

Enamik kevadistest õitsejatest peaksid olema mulda pistetud juba oktoobri alguseks, välja arvatud tulbid, keda võib istutada olenevalt välistemperatuurist veel ka novembris.

Veendu, et eelmisel kuul (ümber)istutatud taimed on piisavalt kastetud, kui vihma pole piisavalt.

Hoia aias värvi sügisõitsejatega – dekoratiivkapsad ja -kõrvitsad, sügisastrid, eerikad ja kanarbikud õitsevad kuni külmadeni.

Jälgi hoolsalt termomeetrit: tuulevaikne, külm, selge öö tähendab tavaliselt ka tapvat külma ….

Oma krüsanteeme ja astreid saad hoida õitsemas veel mõnda aega,  kui nad ööseks kuuri alla tõstad või külma eest kattelooriga kaitsed. Nii võid pikendada nende õitseaega lausa kuni kuu lõpuni. (Ära unusta eemaldada katet kohe, kui külmaoht möödas!)

Kurerehad, begooniad, fuksiad jt külmaõrnad taimed vii siseruumidesse või koli verandale enne esimest külma.

Pelargoonid vii tuppa talvituma kui väljas on ca +5C ning ka roosid mulda kuiva ilmaga enne kui maa külmub. Varu talvekaitseturvast ja juurekatet noortele taimedele aias, kes võivad lumevaesel pakaselisel talvel külma karta.

Gladiooli- ja daaliasibulad kaeva välja enne, kui maapind külmub ning säilita neid jahedas ja pimedas. Daalia- ja begooniamugulaid on parim ületalve hoida kastis niiske turbasambla sees, gladioolisibulaid hoia lahtisena tavalises paberkotis, hea nipp on kasutada väiksemate seemnete-sibulate hoiustamiseks kevadeni kohvifiltreid.

Multšimine ja muldamine hoiab sügisel istutatud taimed soojas ning soodustab nende juurte kasvujätkumist. Laota taimedele õhuke kiht multši, mulda või talvekatteturvast  kohe pärast sügisest (ümber)istutamist; lisa talvekaitseks paksem kiht, kui pinnas on külmunud.

Niida muru, kuni see kasvab, aga säti niiduk kõrgemasse asendisse.  Langenud lehed, taimeosad ja niidetud muru vii kompostihunnikusse.

Puhasta ja õlita aiatööriistad ja hoiusta talveperioodiks. Natuke ehitusliiva segatud  õli teeb ämbris imet – hoia selles labidaid jt aiatööriistu, sest nii väldid ka rooste teket.

Puhasta vihmaveerennid, vaata üle vihmaveetorud ja äravoolukaevad, vajadusel eemalda langenud lehed ja muu praht.

Hoolitse toalillede eest – toas veedad nüüd aega rohkem ja nii võid tuua tuppa uusi põnevaid toataimi. Jätka ka aasta lõpuks sibullillede ajatamist ning jõulutähtede  ja –kaktuste eest hoolitsemist.

Käi metsas ja korja sügisande või värviküllaseid sügislehti, naudi mõnusat saabuvat tubasemat aega.

Seotud teemad