Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Detsembri toimetused aias

Ka aasta lõpus on veel aias paar asjatoimetust, mis tuleks tingimata ära teha. Enamus ajast tasub siiski kulutada toalilledele jt tubastele tegevustele – detsembris tahame, et meie kodu näeks välja eriti hubane ja mõnus.

Nüüd on viimane aeg seada ka LED- elektriküünlad kaunistama soolopuud aias, aiaväravat, rõdupiiret või maja sissepääsu.

Jõulukuul tasub taaskord mõelda ka elusa jõulupuu istutamisele oma aeda. Elus puu ei ole kuigivõrd kallim kui lõikekuusk või –nulg, mainimata võimalust täiendada oma aeda ja päästa üks kasvav puu. Ehete ja valgustusega puu aias akende all on sama kaunis, vaata et kaunimgi, kui puu toanurgas!

Kui aga ruumi napib, siis sea tuba ehtima üks vahva potijõulupuu.  Potijõulupuule meeldib valge ja jahe ruum. Kasta puud rikkalikult, et mullapind oleks pidevalt niiske. Okaste piserdamine veega aitab neil paremini peal püsida ning piserdatud jõulupuu ka lõhnab paremini.

Kui sa oled ajatanud hüatsinte, nartsisse ja tulpe, siis jälgi nüüd, et muld oleks pottides piisavalt niiske. Kuu alguseks peaksid olema ajatatud sibullilled juurdunud ning aeg on tõsta nad pimedast ja jahedast välja – esialgu veidi valgemasse ja jahedamasse kasvukohta, niipea, kui nad kasvamise märke näitavad, veelgi valgemasse kasvukohta. Peagi täidab tuba imeline kevade hõng!

Vaata üle sügisel üles kaevatud ja hoiustatud juuremugulad ja taimesibulad, et neil ei oleks haigustunnuseidning nad ikka kenasti kevadeni säiliksid. Pikkadel pimedatel õhtutel tee üks korralik inventuur ka oma seemnevarudes – nii on aasta alguseks hea ülevaade, mida tuleks juurde hankida.

Kui välistemperatuur alaneb järsult, paku täiendavat külmakaitset oma õrnematele aiataimedele nagurododendronid, magnooliad, aga ka alles lõppenud hooajal istutatud noortele puudele-põõsastele. Võid taimi kaitsta spetsiaalse pakasekaitsekangaga, aga sobivad ka kotiriie, kuivad lehed või vana tekk. Kui lund on vähevõitu, kasuta kindlasti ka juurekaitsekangast. Eemalda katted kohe, kui õhutemperatuur on jällemõõdukas.

Kui tänu soojale talvele on lillesibulad peenral pähe võtnud, et kevad pole enam kaugel, siis lisa nende ninakestele komposti- või multšikiht, kaitsmaks neid külmumise eest. Samuti võid katmiseks kasutada kuuseoksi.

Hoolitse igihaljaste puude ja põõsaste eest ja raputa neile sadanud lumi. Kerge kohev lumi ei kujuta endastohtu, küll aga märg ja raske lumi, mis võib ka jäätuda. Oksad on hapramad, kui taimed on puhkeseisundis, ning lume raskuse all võivad need kergesti murduda.

Ära käi külmunud murul!

Toida linde, et nad ikka leiaksid tee sinu aeda! Eriti vajalik on lindude järjekindel toitmine lumerohkel ja pakaselisel talvel, aga ka sula järel, mil puud kattuvad jääga. Pane linnutoit välja kindlatel kellaaegadel – nii harjuvad linnud sellega. Loe lisa siit>

Toataimed

Veendu, et toataimedel on piisavalt valgust ja vähem niiskust. Vajadusel anna neile lisavalgust ning lase mullal enne järgmist kastmist kindlasti korralikult taheneda. Mugavam on toataimede eest hoolitseda, kui nad on jagatud gruppidesse vastavalt nende niiskusevajadusele.

Läikivalehelistel lehtdekoratiivsetel toataimedel nagu filodendronid, kummipuud ja palmid tuleks lehed aegajalt svammiga või niiske lapiga puhastada –  nii saavad taimed ka paremini hingata. Taimed, kel on keerdunud, tekstuuriga vm läikivad lehed, tuleks samuti puhastada või viia nad toasooja veega duši alla. Laselehestikul kindlasti kuivada.  Vaata lisa siit>

Kui oled edukalt suutnud hoida möödunud aastaseid jõulutaimi nagu jõulutähed ja jõulukaktused alates septembrist 14 tundi pimedas, siis nüüd tuleks nad valguse kätte tagasi tuua. Hea hoolitsuse korral püsivad jõulutaimed kaunid vähemalt kuu lõpuni läbi kogu pühadeaja.
Nad eelistavad kasvada jahedas – päeval 18-21°Cja öösel 13-16°C temperatuuril. Jõulutaimede hooldamise meelespea:

  • • Hoia neid loomulikus valguses nii palju kui võimalik.
    • Hoia nad eemal soojusallikatest.
    • Kasta neid, kui nad muutuvad kuivaks. Ära lase neil seista vees rohkem kui tund aega.

Jõulutähed on hästi tundlikud külma ja tuuletõmbuse suhtes – taime aianduskeskusest koju tuues paki ta hoolikalt paberisse ka siis, kui autoni on paar sammu. Jõulutäht vajab toas 15-19°C temperatuuri ning võimalikult valget kasvukohta. Kastmiseks aseta pott 10 minutiks veeanumasse toasooja vette. Kasta korrapäraselt, kuid nii, et muld jõuaks taheneda – ta ei talu läbikuivamist ega ka temperatuuri kõikumist.

Ratsuritäht kasvab hästi ka keskküttega ruumis, kus talvine temperatuur on üle  20°C. Jahedamas ruumis ta õitseb veidi kauem. Ka tema tahab palju valgust ni ng 2 korda kuus õitsvate toalillede väetist.  Kasta taime mõõdukalt ning jälgi, et kastmisvesi ei satuks sibulale ja lehtede vahele. Pärast õitsemist lõika õisikuvars tagasi 5-10cm kõrguseni.

Jõulukaktus on kapriisne kaunitar, kes pirtsutab nii temperatuuri, asukoha kui ka valguse  muutuse pärast. Kui talle midagi ei meeldi, võib ta maha visata nii õiepungad kui ka terved lülid. Ta kasvab hästi hajusvalges kasvukohas temperatuuril 15-20°C . Kasta taime korrapäraselt, lastes enne järgmist kastmist mullal kuivada. Ülekastmise korral taim hukkub. Jälgi, et potti ei jääks kastmisvett. Talvel jahedamas kohas kasta harvem.

Alpikann eelistab jahedat kasvukohta. Ära kasta mulla pealispinda, vaid aseta kastmiseks taime  pott 10 minutiks madalasse veega täidetud anumasse. Enne järgmist kastmist lase mullal pisut läbi kuivada.

Seotud teemad