Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Viljapuude talveks ettevalmistamine

• Kuiva ja sooja sügise korral kasta viljapuid paar korda kuus rikkalikult.

• Väeta sügisväetisega. Sügisväetis sisaldab vähem võrsete kasvu soodustavat lämmastikku ja rohkem võrsete viljapuupuitumist soodustavaid toitaineid. Puitunud võrsed talvituvad rahuldavalt, rohtsed võrsed külmuvad tagasi.

• Talvel tuleb viljapuude tüvesid kaitsta näriliste ja muude metsloomade eest. Abiks on kaubanduskeskuses müügil olevad plastikust või metallvõrgust tüvekaitsed ning pilliroomatid. Valged plastikust tüvekaitsed hoiavad eemal jänesed ning peegeldavad tagasi varakevadise päikese ereda valguse ega kuumene liigselt ümber tüve. Ümber tüvede võib siduda ka kuuseoksad, ladvaosaga allapoole. Kuuse teravad okkad ei lase jänestel puukoort närida. Eriti hoolikalt tuleb jäneste eest kaitsta noori õuna- ja ploomipuid.

• Puuokste kaitsmiseks loomade eest kasutatakse peletusvahendit Plantskydd, millega pritsitakse üle noored viljapuud ja ka vanemate puude alumised oksad.

• Vesirottide ehk mügride ja hiirte tõrjeks paigaldatakse viljapuude lähedusse nende käikudesse mürksöödad. Et mürksöödale ei pääseks ligi koduloomad, võib selle asetada horisontaalasendis plastiktorusse.

• Sulale maale sadanud koheva lume all võivad puukoort märkamatult närida hiired Selle vastu aitab tüve ümbert lume tihedaks tallamine.

• Talviste ja varakevadiste temperatuurikõikumiste tõttu võivad viljapuude koorele tekkida külmalõhed. Nende vältimiseks kasutatakse tüvevalgendit. Tüved võiks valgendada juba hilissügisel. Kui talv on pehme ja sajab lörtsi või vihma, mis kipub tüvevalgendit maha pesema, tuleks protseduuri korrata. Kindlasti peavad tüved olema valgendatud veebruari alguses, kui ere päike hakkab lume taustal tüvesid juba soojendama. Tüvevalgendi kaitseb puid ka kahjurputukate eest, kes ei saa valgendatud tüve koorepragudes talvituda.

• Madalaksvulistele alustele poogitud viljapuusortidel on pakase suhtes tundlik pinnalähedane juurestik. Neutraliseeritud turba- või koorepuru paarikümne sentimeetri paksune kiht puu juurekaela ümber kaitseb juuri külmumise eest. Kui paigaldada multsh külmunud maale, siis ei asu selle sees puukoore kallal toimetama hiired. Kui aga panna multsh tüve ümber sulale maale, siis võib selle sisse peita mürkhõrgutisi näriliste jaoks.

Seotud teemad