Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Miks ja kuidas pesakasti paigaldada?

Paljud metsalindude liigid sõltuvad valmis õõnsuste või pesaõõnsuse rajamiseks sobivate vanade puutüvede olemasolust. Võrreldes looduslike metsadega on kultuurmetsades suluspesitsejatel linnuliikidel palju vähem võimalusi leida sobiv pesakoht. Osade linnuliikide jaoks saab looduslike õõnsuste puudumist korvata tehispesade – pesakastide ja pesapakkude ülesriputamisega metsa või aeda.


Lisaks on hea teada, et metslinnud abistavad aiapidajat biotõrje tegemisel, sest nad suudavad hävitada märkimisväärse koguse aia- ja metsakahjureid. Erinevad suluspesitsejad linnuliigid vajavad pesitsemiseks erinevaid pesakaste. Kõige sagedamini asustavad tehispesi must-kärbsenäpp, rasvatihane, varblased ja kuldnokk. Väikesed metslinnud pesitsevad pesakastis, mille ava on 3,2 cm ja kuldnokad vajavad pesakasti, mille ava on 5 cm.

Pesakast tuleks paigutada 3-6 m kõrgusele ja poolvarjulisse kohta, et vältida kuumal suvepäeval poegade ülekuumenemist. Pesakasti ava peaks jääma valitsevatele tuultele vastassuunda – Eestis kas ida- või lõuna kaarde. Arvestada võiks, et enamik liike eelistab vaba juurdepääsu lennuavale.

Et pesakastid peaks vastu kauem ja linnud saaksid neid püsivalt kastutada, tuleb pesakaste regulaarselt hooldada.lind Igal aastal, soovitatavalt juba peale pesitusaja lõppu, tuleb pesakast vanast pesamaterjalist puhastada. Eriti oluline on see tihaste puhul, kes ainult erandjuhul asustavad vana pesamaterjaliga õõnsusi, mis reeglina kubisevad välisparasiitidest. Varakevadel on linnukirpude (Ceratophyllus gallinae) massilise esinemise tõttu vanades tihasepesades ka pesakasti hooldajal seda tööd väga ebameeldiv teha. Varakevadel, vahetult enne pesitusaega, on vajalik veelkord kontrollida, kas kastid on terved ja puhtad – vahel kasutavad pesakaste tõrude ja pähklite ladustamiseks kaelushiired või lausa kolivad sinna ise sisse.

Seotud teemad