Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Looduslikest tulbiliikidest aretatud sordid on varajased õitsejad

Üha enam koguvad populaarsust madalakasvulised ja varakult, alates aprillist õitsema hakkavad tulbid.


tulbidTeaduslikult paigutatakse sellised tulbid Kaufmanni (’Fashion’, ’Heart’s Delight’, ’Showwinner’, ’Giuseppe Verdi’, ’Concerto’), Fosteri (’Robassa’, ’Purissima’, ’Madame Lefeber’, ’Sweet Heart’, ’Candela’) ja Greigi (’Pinocchio’, ’Red Riding Hood’, ’Kiev’, ’Rosanna’, ’Calypso’, ’Yuri Gagarin’, ’Cape Cod’, ’Datcha’, ’Fire of Love’, ’Für Elise’, ’Annie Salomon’)tulpide sordirühma. Teised looduslikest liikidest aretatud sordid paigutatakse eraldi sordirühma, kuid on enamasti samuti vastupidavad, varased ja madalakasvulised õitsejad (’Red Hunter’, ’Lilac Wonder’, ’Little Beauty’, ’Little Princess’).

Tulbisortide värvid ulatuvad kreemidest toonidest särtsakalt kontrastsete oranžpunasteni. Õied on tavaliselt mitmevärvilised. Kinnised pungad on hoopis teist värvi, kui päikese käes avanenud vesiroosi meenutavad õied. Hallikasrohelised lehed võivad olla lillakaspruunide täppide ja triipudega või hoopis kollaste servadega. Kasvukõrgus jääb paljudel sortidel kõigest 20cm-ni.

Eraldi tahaks välja tuua ühe triumftulpide sordirühma esindaja – sordi nimega ’Calgary’. Tulp kasvab umbes 30cm kõrguseks on lumivalgete õitega. Eriline on ta aga sellepoolest, et õitseb väga pikka aega.

Tulpe võib peenras kokku sobitada teiste madalaksvuliste sibullilledega. Erksiniselt õitsevad samal ajal kirgaslilled, kobarhüatsindid ja siniliiliad. Punaste ja valgete tulpidega annab sinine värv väga pilkupüüdva kontrasti.

Tulpidele on kasulik, kui sibulad igal aastal üles võetakse. Iga-aastane sibulate üleskaevamine, kuivatamine ningtulbid2 puhastamine aitavad eemal hoida seenhaigusi ja pidurdada kahjurite levikut. Varakult õitsevad madalakasvulised tulbid taluvad kasvamist ühel ja samal kasvukohal mitu aastat ülesvõtmata paremini, kui kõrged ja suureõielised darvinhübriid-, papagoi-, narmasservalised- või täidisõielised tulbid. Tulbisibulate õige üles võtmise aeg on peale õitsemist siis, kui lehed on hakanud kolletuma. Enamasti on see aeg jaanipäeva paiku. Lihtne on neid välja võtta, kui sibulad on sügisel istutatud plastmassist sibulakorvidesse. Üleskaevatud tulbisibulad paigutatakse õhukese kihina kasti põhja sooja kuiva ruumi päikese eest varjatud kohta kuivama. Enne istutamist puhastatakse sibulad mullast, vanadest soomustest ja juurtest puhtaks. Katkised ja haige välimusega tulbisibulad peaks hävitama. Kui sort on hästi paljunenud, siis võib väikesed tütarsibulad lahkelt anda sõpradele-tuttavatele ja jätta endale peenrasse ühtlase suurusega tugevad sibulad, mis järgmisel aastal kõik ühel ajal õitsema hakkavad.

Tulpide parim istutusaeg on septembri teisel poolel, kui ilmad on juba jahenenud ja mullatemperatuur sibulate juurdumiseks sobiv.

Ülal nimetatud sordid on kõik hetkel saadaval meie aianduskeskuses!

Seotud teemad