Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Aednik soovitab: taimede sobitamine aias

Meis kõigis on parasjagu kunstnikku. Omavahel sobivaid taimekooslusi luues ära ennast tagasi hoia.

Julgematel tasub riskida ja proovida esmapilgul mittesobivate taimede ja värvide kombineerimist, üllatate nii ennast kui teisi. Mood muutub ja sealjuures ka meile harjumuspärased värvikombinatsioonid. Tendents aiakujunduses on kirjust suurte värvilaikude poole. Kui tahate palju erinevaid taimi kasutada, siis valige ühte tooni, aga erinevad taimeliigid. Oranz roos mõjub näiteks punaselehise põõsa (lodjap-põisenelas `Diabolo`) taustal uskumatult kõnekana.

kooslus_1Pildil on punase roosi taustaks harilik parukapuu. Roose peaks kindlasti rohkem olema kui üks ja põõsaid samuti.

Planeeri ühesugust taime mitu

kooslus_2Aianduskeskuste taimede müügiplatsil avaneb uhke pilt. Siit vihje- kui ühte õitsvat taime on palju, siis mulje on suursugune. Enne planeerimist peab kindlasti selgeks tegema, milline on kasvukoha pinnas ja valgusolud. Veendu kasvukoha tuulisuses, sest paljud taimed vajavad toestamist tuulises kohas ja paljud saavad talvel sellises kohas külmakahjustusi. Valdavad tuuled on mõistlik enne aeda jõudmist kinni püüda näiteks põõsastega.

Mõtle välja, kas soovid madalat istutust või kõrget, kas soolotaim on laiutava iseloomuga või pigem kõrgusesse küündiv. Olusid arvestades vali välja endale sobib soolotaim, vali domineeriv värv ja kooslusesse sobivad teised värvitoonid. Nüüd hakka sinna juurde sobivaid partnereid otsima. Kui taimede tundmine ei ole päris selge, siis aianduskeskustes antakse tänapäeval hüva nõu. Võid taime ladinakeelsed nimed üles kirjutada ja kodus internetist pilte vaadata, siis on kindel, et saad mida tahad. Vaata ka õitsemise aega ja uuri välja, milline taim enne ja pärast õitsemist välja näeb. Näiteks soovid solistiks roose. Roos hakkab õitsema tavaliselt juunis peale jaanipäeva ja paljud teevad seda külmadeni välja. Sellises peenras pead arvestama, et lisatavate taimedega tähelepanu roosilt ära ei võta. Näiteks mõni kõrgem kõrreline sobib roosiga kenasti, aga paari aastaga kasvab puhmas võimsalt ja pähikud püüavad oma graatsilisuses pilgu endale. Teine tera kui kõrreline on roosile taustaks.

Milline on roosipeenar kevadel?

kooslus_3Kevadel tärkavad roosid visalt ja seetõttu on roosipeenar kaua lage ja õnnetu. Planeeri kindlasti roosipeenrasse ohtralt tulpe või teisi kevadel õitsvaid sibullilli. Kaval on planeerida nii, et üks värv (või kaks) õitseb varem ja teine värv hiljem, siis on pilt vahelduv, aga mitte kirju.Tulbid on soovitav istutada korvidesse, et jagamisvajaduse tekkides (~ 2-3 a tagant) on neid mugav üles võtta. Kaevates vigastad sibulat ja kõiki sibulaid ei pruugi kätte saada. Üles võtmata taimed ei õitse ja risustavad lehtedega peenart.

Kipslill on roosile alati sobiv partner

kooslus_4Pildil kipslill ja õnnehein `Snow white`. Kipslillega omakorda võib sobitada aed-kukekannuse, faasseni naistenõgese, kellukesi, sõrmkübara, õnneheina jms. Kui soovid tekitada roosiga loodusliku pildi, siis võid katsetada ka järgmisi taimi koos: raudrohi, päevakübar, kukesaba, floks, salvei.

Pildil päevakübar, kukesaba, salvei, floks ja roos all paremas nurgas.kooslus_5

Kaaslaste värv vali roosi värviga sobiv

Näiteks kollased sinised toonid või roosad lillad, valged vms. Roosid kui solistid antud peenras võiksid olla ka jõulisema värviga (punane, kollane). Kaks erivärvi roosilaiku on parasjagu. Samas võid kombineerida ka 3 värvi. Näiteks roosa, lilla, valge on kerge kooslus. Punane, kollane, roosa on juba julgem sobitamine. Kui meeldb, siis pole vaja karta, sest looduses leiame sellise värvikoosluse kibuvitsapõõsast.

kooslus_6Pildil roos, salvei, lauk, kurereha. Siia sobib lisada kipslille ja kevadele mõeldes tulbid ning hüatsindid.

Roos ja kõrrelised

kooslus_7Pildil roos ja aruhein. Halli aruheinaga sobib mistahes õievärviga roos. Roosiga sobivad madalad ja kõrged kõrrelised, kellel ei ole domineerivat pähikut. Näiteks kirjuleheline kõrge raikaerik `Variegatum`.

kooslus_8Pildil raikaerik.

Proovi kombineerida erinevaid värve ja sorte. Võta ühe taime asemel vähemalt 3 ühesugust ja 5 teistsugust. Roosipõõsaste vahel on kevadel õitsvad sibullilled. Taime vajadused: roos tahab head pinnast, hall aruhein kuiva ja kehva pinnast. Lahendus: multšid pinna liivaga, mis omakorda seguneb mullaga ja moodustab halli aruheina jaoks sobiva kuivema pinnase.

Hosta on kevadel aeglane ärkaja

Laugud on hostadele head kaaslased kuna pistavad nina varem mullast välja. Õitsemise ajal on aga laukude lehed kooslus_9koledad ja need võib tagasi lõigata jättes pool alles toitaineid koguma. Hosta on selleks ajaks täisilus ja laenutab meelsasti oma lehti. Liigirikkust soovides lisa astilbe, sõnajalg, kortsleht, priimula, sibulilled.

Roheline on rahulik

kooslus_10Pildil nõianõges, laugud, päevaliilia. Kevadel uhkeldasid siin tulbid, siis laugud, suvel õitsevad päevaliiliad, sügisel kaunis kukehari ja ohakas on kaunis talvelgi.

Taimekoosluste loomine on nagu doomino

Kortslehega sobib villane nõianõges, iirised, lupiinid, kukekannus, roosid. Lupiinidega raudrohi, iiristega vägihein, ohakas, vägiheinaga päevaliiliad jne jne

Sobita julgemalt põõsaid ja puid püsikutega

kooslus_12Pildil erinevad raudrohud.

Õunapuu alla sobib istutusala hästi. Kui õunapuu on hooldatud, siis õunapuu alune on päikeseline. Kevadel õitsevad tulbid, mai- ja märtsikellukesed, nartsissid ja suvekooslus on näiteks raudrohi, päevaliiliad. Lõikamata õunapuu alla sobib pinnakatteks harilik metspipar või siberi valdsteinia. Proovi kooslusi: rodgersia, astilbe, tähtputk, hosta, pehme kortsleht, tipmine puksrohi, siberi valdsteinia. Pinnakattetaim kaitseb puid trimmerdamisvigastuste eest.

kooslus_13Samuti on okaspuud ja -põõsad tänulikud kui nende alt pinna muruvaba hoiad. Okastaimele ei meeldi rohtse taime puudutus ja ta viskab okkad selles kohas maha. Pildil torkav kuusk ja aed-kukekannus.

kooslus_14Uhke soolotaim on ka must leeder `Black Beauty` või lõhisleheline `Black Lace`, kelle kaaslaseks sobivad päevakübar ja kirburohi. Päevakübaraga sobivad hästi ka jumikaster, aed-monarda, suureõieline härjasilm, kurereha, kassisaba, harilik perovskia ja… Proovi viimastest luua sini-valge kooslus näiteks õunapuu alla.

Head sobitamist soovides,
Piret Pihtjõe, Sinu Aednik OÜ

Seotud teemad