Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Köögivilja- ja maitsetaimede ettekasvatamine

koogivili_1Köögivilja kasvatamine on muutunud huvitavaks tegevuseks. Võimaluse selleks loob ka mitmekülgne köögiviljaseemnete valik aiaärides ning kasvusubstraadid, taimekassetid, külvikastid, taimepotid jne, mis muudavad ettekasvatuse lihtsaks ja nauditavaks tegevuseks.

Märtsis on õige aeg külvata paprika-, tomati-, baklažaani-, porrulaugu- ja selleriseemneid. Nende köögiviljataimede ettekasvatamiseks kulub ca 50-60 päeva. Külva seemned külvikastidesse, turbatablettidesse või kassettidesse. Ostetud kasvuturbale soovitame lisada pisut liiva; sega ja niisuta eelsoojendatud veega. Külvid vajavad idanemiseks temperatuuri 20-25°C – sellisel temperatuuril idanevad seemned kiiresti ja ühtlaselt. Kui tõusmed on tärganud, tuleb päevast temperatuuri alandada 12-18°C kraadini, öist temperatuuri lausa 10-12°C kraadini. Kastid ning kassetid peavad kindlasti asetsema valgusrikkas kohas, sest valguse puudusel venivad taimed välja. Kasta taimi ettevaatlikult eelsoojendatud veega.

Tomatisordid aknalauale, rõdule, terrassile ja peenrasse

Tomatitaimi saab kasvatada terrassil ja rõdul anumates ja amplites, samuti peenral. Taimede kasvatamiseks sobib kasvuturvas, millele võib lisada liiva ja komposti. Kuna sobivaid sorte on palju, siis siin mõned soovitused: Balconi Yellow varajane põõsatomat. Sobib rõdule, peenrale. Istuta ühe taime kaupa 30 cm läbimõõduga potti. Ei vaja kärpimist. Magusa maitsega, kollane.Varto varajane, pooldeterminantne, varjutaluv, kompaktne sort. Keskmiselt taimel 37 vilja , vili helepunane, mass 50g. Sobib kasvatamiseks kasvuhoones, poolvarjulises aias, rõdul ning toas aknalaual. Vilma sobib kasvatamiseks rõdul pottides, avamaal. Viljad heade maitseomadustega. Tomatitaimede hooldustöödeks on vastavalt vajadusele kastmine eelsoojendatud veega. Ka õues kasvavaid taimi on vajalik väetada, selleks sobib virtsalahus 1:10.

Arbuusid, melonid ja brokkoli

Koduaias võiks kasvatada arbuuse, meloneid, spargelkapsast(brokkoli). Müügil on nimetatud köögiviljadekoogivili_2mitmesugused sobivad sordid. Arbuusi-, meloniseemned külvatakse aprilli lõpul, mai algul väiksematesse taimepottidesse, peenrale istutamine siis, kui öökülmade oht on möödas. Taimede reavahe 1,2m ja taimede vahe reas 1,0m. Peenra võib katta mustakilega ja peenrapõhja panna kõdusõnnikut või komposti. Peale taimede istutamist katta kattelooriga. Arbuusisort Sugar Baby, vili ümar, viljaliha roosakaspunane, taimed istutada samale sügavusele kui olid potis. Melonisort Charentais, väga varajased, peale isutamist tarbimiskõlblikud 85 päeva pärast. Vili 1kg raskune, tumeoranži koorega, viljaliha tihke, oranž. Spargelkapsa taimed istutatakse kasvukohale mai algul, reavahe 50-60 cm ja taimede vahe 40-50 cm. Taimi ei ole hea istutada liiga tihedalt, sest siis ei arene kõrvalharud ja saak jääb väikeseks. Taimi ei ole soovitatav istuda liiga sügavale. Taimi ei ole vajalik varjutada, lehti ei ole vaja õisikutele murda. Saaki saab koristada siis, kui õisikud valmivad, 45-50 päeva peale istutamist, enne õienuppude avanemist.

Porgandiseemnete uudised

Müügil on huvitavad uued porgandisordid:

  • Purle HazeF1, õrna viljalihaga, lillaka koorega, sobib säilitamiseks.
  • White Satin F1, valge koorega, sobib säilitamiseks.
  • RainbowMix F1, dekoratiivne, erinevat värvi porgandite segu. Kiire kasvuga ja magusa maitsega.
  • Avamaale võib porgandiseemneid külvata ka veel juunikuus, hilised külvid sobivad säilitamiseks.

Köögiviljade ja maitsetaimede kasvatamine aknalaual. Tervisliku toitumise seisukohalt on mõnikord mõistlik kasvatada ise endale toas aknalaul, rõdul maitsetaimi ja vähenõudlikke köögiviljataimi.

Maitsetaimed

Kõigepealt tuleks osta aiaärist sobiv kasvusubstraat, siis taimepotid, potid võiksid olla erinevate suurustega, sest erinevaid taimi on võimalik kasvatada ühes anumas. Taimede kasvatamine aknalaual edeneb paremini märtsist kuni maini, sest siis on juba päikest ja õhus kevade hõngu. Tasub kasvatada maitsetaimi (koriander, majoraan, tüümian, kress-salat, till, basiilik, piparrohi). Talvisel ajal on müügil erinevad maitsetaimed pottides, soovitatav on istutada taimed suurematesse pottidesse, ongi käepärast maitsetaimed toidu maitsestamiseks või tee valmistamiseks. Potid taimedega asetada aknalauale, vältida kevadepoole eredat päikest, vajalik on kastmine toasooja veega.

Tomatid ja paprikad

Aknalaual on võimalik kasvatada madalakasvulisi tomati-ja paprikataimi, taimed on soovitatav osta istikuärist, sest nii on lihtsam. Taimede kasvuaegne hooldamine seisneb kastmises ja väetamises, sest ka potitaimed vajavad kasvuks taimetoitaineid. Lõbus on võtta pisikesi tomateid ja paprikad, kasutada erinevate salatite maitsestamiseks või kasutada värskelt. Soovitan kasvatada ka kibepipart, sest olen juba mitmeid aastaid kasutanud erinevate suppide, köögivilja-, kala- ja lihatoitude maitsestamiseks. Kibepiprataimede kasvatamisel on vajalik regulaarne kastmine ja kui viljad hakkavad valmima, on otstarbekas viljad taimelt ära noppida, siis tekivad kiiresti uued õied ja viljaalged, saate korraliku saagi.

Lehtsinep

Müügil on mitmesuguseid salatiks sobivaid taimede seemneid, põnev on kasvatada lehtsinepit ( Brassica juncea), lehed on punase varjundiga, erilise mõrkja maitsega. Salatit maitsestada suhkru-soola ja erinevate maitsestatud õlide või õuna- või veiniäädikaga. Seemned on soovitatav külvata suuremasse potti ja esimesi lehti saab juba toiduks kasutada umbes nelja nädala pärast, mitte unustada taimede regulaarset kastmist.

Ajatatud sibul ja teised maitserohelised

Sügis-talvisel perioodil on hea ajatada sibulat, veebruarist alates erinevaid juurvilju (juurseller, juurpetersell, söögipeet). Ajatamiseks kasuta laiemat anumat, lao kasvusubstraadile sibulad üksteise kõrvale ja kasta, sibulapealseid saab juba 20 päeva pärast. Rohelist sibulat saab kasutada salatite valmistamiseks või erinevate toitude maitsestamiseks.

Artikkel on valminud koostöös Räpina Aianduskooli köögiviljanduse õpetaja Tiina Paasikuga.

koogivili_3

Seotud teemad