Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Aednik soovitab: kevadine viljapuude hoolduslõikus

Enne puu kallale asumist mõtle, mis on lõikamise eesmärk ja mismoodi tahad, et puu peale lõikust välja näeb, sest igasugune vale lõikus kurnab puud.


Kõik hoolduslõikamised, sh vesikasvude likvideerimine on soovitav teha suvel peale jaanipäeva kuni augusti lõpuni. Tea, et soe ja niiske suvi nagu oli 2010 soodustab uute kasvude korduvat tekkimist. Kui saad jaole enne kui uus kasv jõuab puituda, siis tuleb ta kinnituskohast kergesti lahti ja oksakääre ei ole vaja kasutadagi. Murra või lõika uued kasvud kindlasti samal suvel ära. Kui soovid vanu puid noorendada, siis tee algust kevadel, aga samal suvel nopi puudelt uued kasvud kindlasti ära.Luuviljalistel on kevadel võrreldes õunapuudega mahlade liikumine palju intensiivsem ja nende lõikamise aeg on seetõttu väga lühike. Aga suvel meeldib ka neile lõikamine rohkem.

ounapuud

Pildil õunapuu enne ja pärast lõikust. Suvise lõikuse eelised on vesivõsude mittetekkimine ja haavade kerge paranemine kuna kasvuajal on puudel palju rohkem energiat. Suvise lõikusega harveneb võra ja viljad pääsevad päikese kätte. Tuleva aasta saagi tagab viljaalgete harvendamine- puu ei kurna ennast liigsete viljade kandmisega ära, oksad on kergemad ja ei murdu ning puu saab keskenduda uute õiepungade tekitamisele.

Lõikehaavade katmine on hädavajalik suurte lõikekohtade puhul, et niiskus puitu mädandama ei pääseks. Tänapäeval on saada väga head haavamäärded:puubalsam Lac Balsam ja haavapeits Arbokol Magic. Katta võib ka mistahes värviga. Vaha ei kata hästi ja teda ei ole mugav kasutada. Niipea kui päike värvi või määrde maha kulutab, tuleb lõikekohad uuesti üle käia. Väikesed haavad kasvavad üldjuhul kenasti kinni ja määrimist ei vaja.

Haigustekitajad ehk seeneeosed on õhus juba kevadel väikeste plusskraadidega. Nende hirmus lõikamata jätmine on aga puule karuteene. Kui puid lõikusega vormis hoiate ja väetate, siis ei maksa seeneeoseid karta.

Lõikehaavu saab ka desinfitseerida. Eriti mugav on haavapeits Arbokol Magic segada piiritusega (viin on lahja). Koduaias piisab puude korralikust hoolduslõikamisest ja suurte lõikekohtade ilmastiku eest kaitsmisest. Istanduses on puid rohkem ja risk suurem ning seetõttu on soovitav lõikehaavu desinfitseerida. Lume sulades tuleb nähtavale ka hiirte kahjustus, vt: http://www.virkus.com/aiandus/hiired-aias/

Kevadine väetamine pole hädavajalik, eriti saduderohke ja liigniiske aasta järel. Kevadises väetises sisalduv lämmastiku rohkus paneb viljapuud kasve kasvatama, aga meie tahame vilju. Olulisem on suvine ja sügisene väetamine näiteks mineraalväetisega, kus fosfori ja kaaliumi sisaldus on kindlalt lämmastikust suurem. Sobib ka kompostmulla sissekaevamine viljapuu võrapiirile. Pritsimised võta ette alles siis, kui oled oma puud lõikamisega vormi saanud. Ülekasvanud puid ei ole võimalik efektiivselt pritsida, sest preparaat peab sattuma igale oksale, igale lehele. Tihedat parukat ei ole võimalik nii märjaks kasta.

Muret teevad valed lõikused ja lausa köndistatud puud. Tugev tagasilõikus kurnab puud pikka aega, aga võib puu ka kohe hukule määrata. Õunapuid on võimalik madalamaks lõigata, aga nö „käte“ maha lõikamine on kuritegu. Isegi tüüka jätmine pole nii hull, sest tüüka saab hiljem ära lõigata, aga suuri oksi tagasi ei too. Köndistatud puid näed siin http://www.facebook.com/album.php?aid=216615&id=403917399391. Köndistamise, aga ka väga mahuka lõikuse tagajärjel kasvatab puu jõudsalt mahlaseid vesikasve, mis eranditult kõik taevasse suunduvad. Puu kasvatab meeleheitlikult oksi sellepärast, et tal on vaja teha lehti, mille kaudu päike kinni püüda ja ellu jääda.

Pildil, kuidas  sambliku (vasakul) alt tuli lagedale tüvevähi kahjustus (paremal). Samblik tuleb puudelt likvideerida. Kõige parem on seda teha niiske ilmaga, nühkides tüvesid ja oksi paksude töökinnastega (libisemiskindel, kummist peopesa) ja võttes appi terava servaga puidust kaabitsa, näiteks põrandaliistu. Abi on ka nõudepesunuustikust, mille üks pool on karedam. Metallesemega on suur oht vigastada puud. Kuiva ilmaga ei tule samblik hästi lahti, puruneb ja te hingate selle tolmu endale sisse. Tervetele, hooldatud ja õnnelikele puudele haigused ligi ei pääse. Valesti lõigatud või aastaid lõikamata, ebasoodsas istutuskohas, hiirte ja metsloomade kahjustusega puud on stressis ja seetõttu väga vastuvõtlikud haigustele. Kõige hullemaks peetakse tüvevähki. http://xn--unapuu-oxa.eu/category/tuvevahk/

kevadine_3

Kasutan lõikamisel Fiskarsi tööriistu kuna nende vastupidavus ja mugavus annavad silmad ette teistele.

Aia- ja matkasaag vöökinnitusega

Vaheliti liikuvate teradega lõikur

Hammasülekandega oksakäärid

Piiritus on oluline vahend tööriistade puhastamiseks ja desinfitseerimiseks. Viin on desinfitseerimiseks lahja. Viljapuid lõigates peavad tööriistad alati puhtad ja teravad olema.

Igasugune õppimine on investeering. Puude lõikamine tasub endale selgeks teha juba seetõttu, et õunapuud vajavad iga-aastast hoolduslõikamist. Käi mõnel praktilisel õppepäeval või kutsu koju kogenud aednik, kes puude lõikamise su oma puude peal selgeks teeb. Rohkem hüva nõu leiad internetilehelt www.õunapuu.eu

Piret Pihtjõe
Sinu Aednik OÜ

Seotud teemad