Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Väärisdendroobium e. Dendrobium nobile

Kuninglikult õitsev taim, keda õige hoolduse korral üsna lihtne kodustes tingimustes korduvalt õitsema saada. Õieddendrobium ümbritsevad kahe- kuni neljaõieliste kimpudena püstiseid lihakaid varsi. Õitseb toatingimustes kuu või kauem. Õitsemise ajal ei tohi taimel lasta läbi kuivada. Tavalisel toatemperatuuril kasvades võib poest äsja toodud õitsev dendroobium vajada kastmist rohkem kui üks kord nädalas, kuna juuri ümbritsev kasvusubstraat on vett läbilaskev ja õhurikas. Vett antakse taimele korraga vähe ja potist läbi voolanud vesi valatakse ümbrispotist või alustaldrikult kindlasti ära.

Kasvukoht ja hooldus

Väärisdendroobium vajab väga valget, kuid otsese päikesevalguse eest kaitstud kasvukohta. Peale õitsemist moodustab dendroobium mõnda aega uusi varsi ehk bulbe, seejärel algab taimel puhkeperiood. Kuna kaupluses on müügil ajatatud õitega taimed, siis võib puhkeperiood olla igal dendroobiumil erinev ega pruugi kattuda käsiraamatutes toodud kalendrikuudega. Puhkeperioodil tuleks dendroobiumi kasta minimaalselt – paari nädala tagant veidi toasooja vett on piisav. Samas ei tohiks taimel lasta läbi kuivada. Suveks võib dendroobiumi viia õue poolvarjulisse ja tuulte eest kaitstud kasvukohta. Septembrist alates vajab väärisdendroobium hästi valget, kuid öösel jahedat (8-15ºC) kasvukohta. Sügisene päike taimele enam liiga ei tee, seega võib ta olla ka lõunapoolsel aknalaual. Õiepungade moodustumisele tuleb kasuks, kui öise ja päevase ruumitemperatuuri vahe on 10ºC.

Kasvuperioodil väetatakse dendroobiumi paari nädala tagant orhideeväetisega. Lahuse võib teha veidi nõrgema, kui pakendil näidatud. Dendroobiumide hukkumise enim levinud põhjusteks on üleväetamine ja liigne kastmine. Peale kasvuperioodi lõppu taime väetamine lõpetatakse, see on vajalik õiepungade tekkeks.

Kui taim ei õitse või lehed kolletuvad

Vanematel kui 2-aastastel vartel lehed kolletuvad ja langevad maha. Need varred jäävadki edaspidi ilma lehtedeta, kuid moodustavad endiselt õiepungi. Kolletumise põhjuseks võib olla ka taime liiga vähene kastmine õitsemise või kasvuperioodi ajal. Kui nii juhtub üks kord, siis läbikuivanud taime vars tõmbub küll krimpsu, kuid taim ei hukku ning taastub vett saades. Korduvalt kasvuperioodil läbi kuivades võib taim siiski hukkuda.

Vahel tekivad dendroobiumi vartele tütartaimed ehk keikid. Kui tütartaimel on moodustunud juured, võib selle eraldada ja istutada algul turbasamblasse, hiljem orhideemulda. Kui dendroobium kasvatab tütartaimi, kuid ei õitse, võib põhjuseks olla üleväetamine või liiga rikkalik väetamine.

Dendroobium istutatakse uude orhideemulda ümber kahe kuni nelja aasta möödudes või siis, kui substraat on kõdunenud peeneks pudiks.

Seotud teemad