Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Lisaenergia taimelampidest

taimelampTehisvalgus annab taimesõbrale vabamad käed erinevate põnevate taimede kasvatamiseks kodustes tingimustes. Suured, põrandale paigutatavad taimed on ehteks igale interjöörile, kuid harva leidub neile ruumi akna läheduses. Eriti valgusnõudlikel taimedel võib meie kliimas valgust nappida isegi aknalaual kasvades. Sobiv annus lisavalgust annab päikesevaesel ajal elujõudu nii valguslembestele kui ka varjulisema kasvukohaga leppivatele toataimedele. Kui teie lemmikutele ei leidu kohta mujal, kui põhjapoolsel aknal, siis vajavad nad isegi akna vahetus läheduses kasvades talveperioodil kindlasti lisavalgust.

Spetsiaalse taimelambi eeliseks tavalise ees on taimedele sobiv valguskiirte värvispekter – sini-violetse ja oranzhi-punase valguse lainepikkus on õige lainepikkusega, tugevdades taimevarsi ja kiirendades fotosünteesi taimedes. Spetsiaalne taimelamp ei muutu liiga kuumaks – liigne soojus võib kõrvatada taimede lehti ja venitada välja taimede kasvukuju. Taimelamp tuleks paigaldada nii, et valgus langeb taimele ülaltpoolt. Horteses on saadaval lambid, mida saab kinnitada nii seinale kui ka lakke. Samas on müügil ka spetsiaalsed lambipirnid, mida saab kasutada tavalises valgustis.Aknalaual kasvavate toataimede valgustamiseks piisab, kui lülitate taimelambi sisse õhtutundideks. Taimed peaksid saama lisavalgust 4-5 tunni vältel, vajalik võimsus on 500-700 lx. Taimed, kes elavad aknast eemal ainult kunstvalguse abil, peaksid lisavalgust saama 12 tunni jooksul ööpäevas.

Taimede valgustamiseks sobib ka nn päevavalguslambina tuntud luminofoorlamp, samuti halogeenvalgustid ja säästupirnid. Igasugune valgus on parem, kui valguse puudumine. Säästupirne on mõistlik kasutada ka seetõttu, et taimelamp põleb talvel väga pikalt ning kuluva energia hulk on oluliselt väiksem kui muude valgusallikate puhul. Aianduskeskustest on võimalik osta ka spetsiaalseid, taimedele sobiva valgusspektriga säästupirne, mis sobivad ka tavalistes valgustites kasutamiseks.

Seotud teemad