Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Veebruari toimetused aias

– Kuigi õues on aasta kõige külmem kuu, paneb iga päikesekiir idanema soovi näpud mulda torgata. Varu ettekasvatuseks vajalikku – külvimulda, idusid, toakasvuhoone või taimekast, taimesilte ja muidugi seemneid!
Seemneriiul pikeneb aianduskeskuses iga päevaga – tuleb vaid valmis mõelda, mida mulda pista. Osta seemned aegsasti – kuu algul on aianduskeskuse seemneriiul veel eriti rikkalik!

– Nüüd on viimane aeg otsida välja spetsiaalsed varjutuskangad ning varjutada ereda ja madala päikese eest eelkõige eelmisel hooajal istutatud, aga ka teised noored okaspuud ja igihaljad taimed.
Eemalda varjutuskangas alles siis, kui maapind on sulanud. Noori viljapuid kaitse päikesepõletuse eest tüvede valgendamisega.
– Kui ilmaprognoos lubab krõbedat külma, kaitse külmaõrnu taimi ja varaseid õitsejaid spetsiaalse pakasekaitsekangaga. Kui lund on vähevõitu, kasuta kindlasti ka juurekaitsekangast. Eemalda katted kohe, kui õhutemperatuur on jälle nullilähedane.
Krõbedate külmakraadide ja eriti ereda päikese korral võivad vajada varjutamist ka roosid jt. aiakaunitarid.
– Raputa puude ja põõsaste okstelt maha sinna sadanud lumi. Kerge kohev lumi ei kujuta endast ohtu, küll aga märg ja raske lumi, mis öö hakul ja temperatuuri langedes hakkab jäätuma. Oksad on hapramad, kui taimed on puhkeseisundis, ning lume raskuse all võivad need kergesti murduda.

– Kevadtalvel nullilähedase temperatuuriga võid alustada viljapuude lõikamist ja korrastamist. Vaata üle puude ja põõsaste talvekahjud, vajadusel kasuta oksakääre, saagi ja pookevaha.
– Jätka suleliste toitmist – nad on sulle peagi aiakahjurite ja putukate tõrjel abiks.
– Kas aiatööriistad on kevadeks valmis? Sel kuul võiks aega võtta ka aiatööriistade hoolduseks, et kevade saabudes oleks kõik valmis – terita ja õlita käärid, oksa- ja murulõikurid, vaata üle rehad-labidad jne. Elektriliste tööriistadega on veel aega.
– Enam ei saa edasi lükata aiaprojekti valmimist.
– Hoolitse toataimede eest – nad on juba märganud pikemat päeva ja taas kasvu alustanud. Et tolm ei tungiks lehepooridesse, puhasta lehestik tolmust niiske lapiga või tee taimedele üks kiire dušš. Võid alustada ka väetamist, kuid kasuta kindlasti nõrgemat väetiselahust (pool tavalisest tugevusest). Esmalt kasta ja seejärel väeta, et väetiselahus ei sattuks kuivadele janustele juurtele. Kasta ja piserda toataimi alati ainult toatemperatuuril veega! Hoia silmad lahti ja kontrolli, ega toataimedele pole elama asunud putukad-mutukad.
– Kuu lõpus lõika tagasi ületalve jahedas hoitud fuksiad ja pelargoonid ning anna neile veidi väetist, et nad saaksid kasvu alustada ja õiepungi moodustada.
– Too tuppa forsüütia, jasmiini ja ebaküdoonia oksi ning aianduskeskusest ajatatud sibullilli ning meelita nad toas õitsema!

Seotud teemad