Täna avatud 10:00 - 18:00

Vaata asukohta

Märtsi toimetused aias

Käes on puude ja põõsaste lõikamise ning kujundamise tippaeg. Vaata üle puude ja põõsaste talvekahjurid, suuremate vigastuste ja lõikuste korral kasuta pookevaha või haavapeitsi. Tee kindlaks kui suurt kahju on närilised jt teinud noortele viljapuudele.
Jaapani enelad, tüvepajud, puishortensia ja budleia vajavad igal kevadel peaaegu maani noorendamist. Kärbi ladvaosasid kanarbikel ja põõsasmaranatel, noori võrseid põisenelatel ja aedhortensial.
Igihaljastel taimedel on suur päiksepõletuseoht. Ole eriti hoolas igihaljaste rododendronite, kanada kuuse Conica, ebaküpresside, pukspuude, iileksite ja kõigi eelmisel suvel istutatud okaspuudega.
Kõigil teistel põõsastel lõika välja vanad ja elujõuetud oksad. Noorenda vanu lehtpuuhekke, jättes alles ainult 20-30 cm kõrgused kännutüükad – nii saad alt tiheda hekimüüri.
Lõika kuusehekki ja kujunda teisi okaspuid.
Kontrolli maasikate, maitsetaimede ja lillede talvitumist. Vajuta külmakergitatud istikud maasse tagasi.
Vaata üle vaarikad ja aseta neile toed. Lõika ära vanad vaarikavarred.
Kontrolli üle oma kasvuhoone seisukord. Kilekasvuhoonete puhul peaks kile välja vahetama umbes iga viie aasta tagant. Plastplaatidest valmistatud kasvuhoone puhul on sobilik plaadid välja vahetada siis, kui need ei lase enam piisavalt valgust läbi. Kui sügisel jäi hoone desinfitseerimata või muld värskendamata, siis tasub seda teha märtsis.
Külmkasvuhoones on pinnas juba piisavalt soojenenud, et külvata salateid, tilli ja redist. Igal aastal tasuks osta uued seemned, sest isegi eelmisel aastal ostetu ei taha sageli enam hästi idaneda. Uus redise sortiment võimaldab katsetada erinevate värvidega – nii saad huvitavamaid salateid.
Kui muld on sulanud ja maa piisavalt soojenenud, multši põõsaste, puude ja püsikute ümbrus.
Õhusta muru ja tee esimene väetamine.
·

Toakasvuhoones on aeg pikeerida veebruaris külvatud taimi ja külvata üheaastaseid maitsetaimi: basiilikuid, sidrunheina, majoraani, suhkrulehte ja apteegitilli ning suvelilli.
Toalilled

Vihmase ilmaga istuta ümber toalilled, väeta neid, vajadusel istuta suuremasse potti ja kujunda neid. Lihtne reegel: uus pott peab olema eelmisest suurem kahe kuni nelja näpu laiuse jagu.
Ärata talveunest kaktused, kastes ja piserdades neid sooja veega.
Lõika tagasi talvehämaruses pikaks veninud toalilled: viigipuu, aukuuba, ebakrooton, draakonipuu jt
Pea silmas toalillede kahjureid, vajadusel tee tõrjet.
Aiatööriistad

Kui soovid oma aia eest hästi hoolitseda, on hea tööriist hädavajalik! Vaata üle oma aiatööriistad, reha, labidas, heki-ja oksakäärid, muruniiduk.
Enamik lõikeriistu vajab vähe hooldust. Tilgast õlist pöörlevatele osadele pärast kasutamist piisab. Puhasta saeterasid lapi ja vähese õliga.
Kas lõikasid haigeid põõsaid või puid? Sellisel juhul puhasta tööriist desinfitseerimisvahendiga või lahjendatud pleegitamisvahendiga, et eemaldada haigustekitajad!

Seotud teemad