Täna avatud 10:00 - 20:00

Vaata asukohta

Septembri toimetused aias

Kui suvest hakkab tasapisi sügis saama, on aeg aeda koristada ja teha plaanejärgmiseks kevadeks.

Kasta puid-põõsaid mõõdukalt ja anna taimedele sügisväetist, et nad saaksid end talve tulekuks valmis seada.

Eemalda üheaastaste taimede kuivanud ja äraõitsenud õied, lehed ja varred ning vii need komposti.

Hoia silm peal umbrohtudel ja nälkjatel, kes niiske ilmaga on varmad sinu aeda ründama! Soojal sügisel on rohimine oluline ning annab aiale korrektse välimuse.

Istuta maha kevadiste sibullillede mugulad ja sibulad! Kevad pannakse aeda kasvama just nüüd! Istuta maha kevadel õitsevate  sibullillede sibulad ja mugulad – tulbid, nartsissid, hüatsindid, siberi jakääbusiirised, ülased, krookused jt. Istuta ainult kvaliteetseid sibulaid ning lisa istutamisel sibullillede väetist!  Kui aga hing ihaldab midagi erilist, sea sammud aianduskeskusesse, kus sibulaid on septembris eriti rikkalikus valikus. Ehk tasub soetada mõni erilisem või uudsem sort kevadel silma rõõmustama. Tulbitrendide kohta loe lähemalt siit>  sibul-lillede istutamise kohta siit> ja siit>

Anna aiale ja rõdukastidele värvi dekoratiivkapsaste, teiste sügiskülmadeni õitsevate taimede ning krüsanteemidega. Vaata valikut siit> ning istutusideid siit>

Jaga taimi – nii kiviktaimlas ülekäte läinud puhmaid kui ka püsikuid. Nüüd võid veel ümber istutada pojenge jt püsikuid, keda soovid juba järgmisel kevadel näha teisel kasvukohal.  Võta peale esimest jahedat ööd üles külmatundlikud daaliamugulad, säilita neid ületalve jahedas ja pimedas. Hoolas aednik on taimede asukohad üles märkinud plaanile või kaardile, et vältida nende kogemata üleskaevamist sügisel ja järgmisel kevadel.

Jaga saaki ja pista suvi purki! Saagikoristus on parim osa puu-ja köögiviljakasvatusest! Kui soe suvi mõjus mõnele köögiviljale eriti hästi ja näiteks tomateid valmis rohkem kui oma pere tarbeks, jaga saaki ja tee ka hoidiseid. Kontrolli regulaarselt valmivat saaki, et mitte maha magada õiget aega saagi koristamiseks.Mõned juurviljad nagu porgandid ja  sibula võid ka maha jätta – piisavalt multši juurviljapeenral hoiabmaapinda külmumise eest ja värsked juurviljad otse peenralt on käepäerast. Kui tippsibulad on närtsinud, võta sibulad üles ja kuivata soojas, kuivas, päikeselises kohas ca 10 päeva. Seejärel säilita neid jahedas,pimedas ja kuivas kohas.

Raja ja väeta muru! Anna murule sügisväetist ning raja vajdusel uut muru. Värske muruseemne külvamineaitab täita paljad laigud ja tõrjuda umbrohtu ja samblaid.

Ajata lillesibulaid ja aastalõpu õitsejaid!

Just september on see aeg, kui alustatakse jõulutähtede  ja –kaktuste ning kalanhoede jt nn lühikese päeva taimede õitsemise ettevalmistustega jõuludeks. Selleks aseta taim kappi või pappkasti või kata ta pimendava kanga või musta kilega raamiga. Anna taimele ca 6 nädala jooksul iga päev vähemalt 4 tundi otsest päikesevalgust või 10 tundi eredat tehisvalgust. Soodustamaks õienuppude moodustumist väeta jõulutähte üle nädala lämmastikväetisega, kuni ta kõrglehed hakkavad värvuma. Ka jõulukaktus vajab sarnast hoolitsust, ainult veidi jahedamat toatemperatuuri.  Ajata kevadisi lillesibulaid – hoia sibulatega potidjahedas pimedas kohas, kuni värsekd võrsed ilmuvad, seejärel tõsta akanalauale valguse kätte.

Naudi varasügise küllust metsas ja aias ning vaata, kuidas Su aed saab selga värvilise sügiskleidi!

Seotud teemad